Aktualne trendy w oświetleniu wnętrz

W aranżacji wnętrz nieustannie mamy do czynienia ze zmieniającą się modą i nowościami, które bądź to mają charakter chwilowego trendu, bądź zostają z nami na dłużej. Ciągła ewolucja stylów przyczynia się też do powstawania form, które na stałe wchodzą do aranżacji wnętrz i dostępne są niemal w każdym sezonie, choć w różnej ilości. Klasyczne, nieprzemijające formy i chwilowe mody budują aktualne trendy w architekturze wnętrz i wyznaczają kierunek, w jakim podąża wielu współczesnych dekoratorów.

Wśród obowiązujących obecnie w oświetleniu trendów mamy do czynienia zarówno z takimi, które stanowią już niemal tradycyjne, pojawiające się każdego roku w aranżacjach wnętrz rozwiązania, jak i zupełne nowości, wytwór ostatnich lat, który – choć obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem – nie wiemy, jak długo pozostanie na topie. O tym, że zarówno jedne, jak i drugie znajdą swoich odbiorców, nie trzeba przekonywać. Różnorodność gustów współczesnych konsumentów jest niemal tak duża, jak szerokość asortymentu branży oświetleniowej.

Klasyka we współczesnym wydaniu

Mogłoby się wydać, że modę na abażury dawno mamy już za sobą. A jednak te, choć w zmienionej formie, nieustannie towarzyszą nam od wielu lat. Dziś rzadko już spotkamy klasyczną lampę podłogową, którą znaliśmy z lat 70. ubiegłego stulecia. Pojawia się ona jednak w nowych odsłonach. Klasyczne, materiałowe abażury współcześnie mogą być wsparte na drewnianym trójnogu, metalowym stelażu, który daje możliwość regulacji wysokości źródła światła albo pałąkowato wygiętej nodze.

Pewniej zmianie uległ również kształt samego abażura. Dziś jest znacznie prostszy, co nie powinno wcale dziwić. W końcu mamy do czynienia z czasami, kiedy we wnętrzach liczy się przede wszystkim prostota, minimalizm i funkcjonalność. Wystarczy choćby wspomnieć tu styl skandynawski, który szczególnie upodobał sobie abażury we współczesnej formie. Wracając jednak do ich kształtu, ten jest zazwyczaj całkowicie prosty lub lekko rozkloszowany. Co do kolorystyki przeważają barwy uniwersalne i stonowane. Spotkamy się zatem z bielą, czernią oraz różnymi odcieniami szarości, brązów i beżów.

Klasyczny materiałowy abażur we współczesnej odsłonie dostępny jest jednak nie tylko wśród lamp podłogowych. Z identyczną formą spotkamy się również wśród części opraw spośród kategorii lamp stołowych, a nawet wiszących. Montaż lamp ze stosunkowo dużym materiałowym abażurem nad stołem w jadalni to moda stosunkowo nowa, lecz we współczesnych wnętrzach bardzo pożądana.

Mody ostatnich lat

W ciągu dwóch ostatnich dekad w aranżacji wnętrz panowała duża swoboda. W realizowanych projektach nawiązywano do różnych stylów, nie zawsze jednak trzymano się mocno jednego z nich. Dość często mamy obecnie do czynienia ze wzajemnym mieszaniem się i przenikaniem różnych stylów. Takie eklektyczne aranżacje, pod warunkiem, że tworzone są z rozwagą, mogą wyglądać bardzo efektownie. Jako przykład można tu podać współczesne minimalistyczne wnętrze, do którego wprowadza się lampę w stylu retro z bogatą ornamentyką. Innym przykładem takiego połączenia jest dekoracyjne oświetlenie mieniące się blaskiem odbitego światła w niezliczonej ilości małych kryształków szkła. Taka lampa, choć w rzeczywistości zdecydowanie bardziej pasuje do wnętrz w stylu glamour, w ostatnich latach z równym upodobaniem wprowadzana jest również do aranżacji nowoczesnych.

Takie mieszanie i łączenie różnych stylów wynika z tego, że dekoratorzy wnętrz szczególnie upodobali sobie kilka form w branży oświetleniowej. Te chętnie wprowadzają do różnych aranżacji. Wśród takich opraw można wymienić proste i minimalistyczne kształty oraz surowe materiały, które nawiązują do stylu industrialnego (żarówka Edisona zawieszona na kablu, wielkie betonowe lub metalowe lampy w kształcie misy lub szklane klosze w kolorze miedzi o różnych, choć prostych kształtach); mieniące się blaskiem lampy w stylu glamour (tu zastosowanie znajdują takie materiały jak chrom oraz szklane kryształki) oraz nowe, futurystyczne i zaskakujące formy, których tworzenie stało się możliwe, dopiero kiedy nastała era oświetlenia LED.

Aktualne trendy w branży oświetleniowej to wypadkowa kilku nakładający się stylów, zderzenie klasycznych form ze współczesnymi oczekiwaniami i zupełne nowości, które zachwycają i zaskakują kształtem. O tym, które z nich zastosujemy we wnętrzach własnych mieszkań, powinna decydować stylistyka pomieszczenia oraz nasze indywidualne preferencje.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge