Aranżacja wnętrz i dekorowanie światłem

Współczesne wnętrza mogą zachwycać formą, kolorem i pomysłem. Aranżacje nietypowe, oryginalne i niecodzienne coraz częściej goszczą w naszych mieszkaniach. Z jednej strony są skromne i minimalistyczne, z drugiej dekoracyjne i zachwycające praktycznymi rozwiązaniami. Co ciekawe, ta dekoracyjność, wcale nie musi wiązać się z wprowadzaniem do wnętrza bogatych ozdób. Dekorować można też prostymi materiałami, takimi jak beton albo cegła lub po prostu światłem.
Dekorowanie światłem może przybierać różne odsłony. Czasem jest to jedna lampa o niezwykłym, zadziwiającym kształcie; kiedy indziej wiele opraw, które nie wyróżniają się formą, ale zachwycają niezwykłą grą światła. Dekoracyjna może być sama lampa albo efekt, jaki współtworzy w połączeniu z określoną fakturą. Możliwości tworzenia takich dekoracji jest naprawdę wiele, a efekty mogą być imponująco piękne.
Dekorowanie światłem może być sposobem na odmianę wnętrza. Nie potrzeba wcale gruntownego remontu, by wprowadzić w nim radykalną zmianę. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wprowadzone do aranżacji dekoracyjne światło może przeistoczyć wnętrze z całkiem zwyczajnego w zachwycające, imponujące, oryginalne albo nowoczesne. Dekorowanie światłem nie ogranicza się do wyboru odpowiedniej oprawy. Równie ważny jest dobór źródła światła, jego barwy, natężenia oraz miejsce montażu.
Technologia LED i możliwości aranżacyjne
Zanim pojawiło się światło LED, dekoratorzy wnętrz mieli znacznie bardziej ograniczone możliwości w tworzeniu niezwykłych aranżacji. Dziś wraz z nastaniem ery oświetlenia ledowego dekorowanie światłem stało się niezwykle proste, a do tego bardzo zróżnicowane w formie. Producenci oświetlenia tworzą niezwykłe oprawy, które w rzeczywistości czasem nie przypominają nawet lampy. Często wyglądają raczej jak dzieła sztuki nowoczesnej o bardzo prostej, ale też niezwykłej formie. Liczne przykłady takich opraw prezentuje sklep z oświetleniem polskiego producenta. Można tu wymienić lampę wiszącą Spiral LED 30 Gold albo oprawę Madrid. Bardzo imponująco wygląda też lampa Brighton 3 Chrome z nakładającymi się na siebie trzema okręgami o różnych średnicach.
Dekoracja ścienna i światło
Bardzo efektownie w aranżacji wnętrz wyglądają też obrazy z iluminacją LED. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach, w których szczególnie zależy nam na uzyskaniu dekoracyjnego efektu. Dobrze zaprezentują się powieszone w salonie albo w jadalni, ale i w sypialni, w której uzyskamy dzięki temu klimatyczny nastrój.
Ciekawe dekoracje ścienne możemy również tworzyć poprzez podświetlanie ścian z fakturą. Jeśli znajdzie się na niej cegła, beton lub inny fakturowany materiał, na którym będą widoczne różne przejścia i nierówności, przy podświetleniu takiej ściany z dołu albo z góry można uzyskać naprawdę imponujący efekt. Licznych inspiracji do tworzenia takich aranżacji dostarczają portale i blogi o tematyce wnętrzarskiej. Fakturowane, podświetlane ściany mają jeszcze jedną ważną zaletę – doskonale sprawdzają się tam, gdzie powierzchnia ściany nie jest idealnie gładka. Zamiast próbować usilnie uzyskać całkowicie równą powierzchnię, można zaaranżować taką, na której powstanie faktura.
Zamiast jednej dekoracyjnej oprawy wiele prostych
Bardzo dekoracyjny efekt można też uzyskać po zamontowaniu na ścianie wielu jednakowych, małych kinkietów. W ten sposób powstanie niezwykle efektowny świetlny obraz, gdzie światło emitowane przez poszczególne oprawy będzie się wzajemnie przenikać, a napotykając na przeszkody, rozpraszać. W tym jednak przypadku ściana nie powinna być fakturowana, a raczej gładka. Jak będzie wyglądała po zamontowaniu wszystkich opraw? By się przekonać, spójrz na zamieszczone do artykułu zdjęcie.
W aranżacji wnętrz można wykorzystywać podświetlane sufity, ściany albo witryny. Zastosowanie znajdą też listwy LED układane pomiędzy płytkami albo światło punktowe, eksponujące określony detal wystroju. Możliwości jest naprawdę wiele, a efekty są wypadkową dostępnych technologii i materiałów oraz naszej wyobraźni.