Czyszczenie mebli ogrodowych – praktyczne wskazówki

Czyszczenie mebli ogrodowych to konieczność, jeśli chcemy, by posłużyły nam przez długi czas. Trzeba o nie dbać regularnie, zarówno w porze letniej, kiedy to są użytkowane na co dzień, jak i poza sezonem. Na jakie produkty i sposoby warto postawić, aby zachować ich trwałość, właściwości oraz kolorystykę?

Czyszczenie mebli ogrodowych – lekko i przyjemnie z technorattanem

Najmniej zachodu czeka nas utrzymanie w czystości technorattanowych mebli ogrodowych. Mamy bowiem do czynienia z tworzywem sztucznym, które jest w stanie przetrwać praktycznie każde warunki atmosferyczne. Nie wymaga organizowania szczególnego miejsca do przechowywania, a uporczywe plamy da się usunąć.

Czyszczenie mebli ogrodowych z technorattanu warto zacząć od starcia kurzu i powierzchownych zabrudzeń wilgotną szmatką. Taką czynność wykonujemy nie tylko po sezonie jesienno-zimowym, ale i co jakiś czas w porze letniej, gdy meble są użytkowane codziennie. Nie da się ich bowiem uchronić przed zakurzeniami oraz drobnymi zabrudzeniami. Poza tym nikt nie chce mieć niespodzianki w postaci plam na jasnych ubraniach.

Bardziej uporczywe zabrudzenia, jak plamy powstałe po kolorowych napojach czy tłustym jedzeniu, poddają się działaniu płynu do mycia naczyń. Alternatywą jest delikatny detergent czyszczący i ponownie wilgotna, dobrze wyciśnięta ściereczka.

Choć technorattanowe meble nie niszczeją tak jak te wykonane z innych materiałów, i tak warto je zabezpieczyć pokrowcem lub plandeką na czas, kiedy to nie będą używane. Dzięki temu zanim zostaną użyte w kolejnym sezonie, nie trzeba będzie spędzać dużej ilości czasu na czyszczeniu.

Inne tworzywa sztuczne

Na naszych tarasach i balkonach, a głównie pośród ogrodów królują również meble ogrodowe wykonane z innych tworzyw sztucznych. Wśród nich chętnie są wybierane produkty plastikowe, bo występują w ciekawych kształtach i kolorach. Są przy tym lekkie, nie sprawiają problemów w transporcie, a ich cena zdecydowanie należy do zadowalających.

Czyszczenie mebli ogrodowych z plastiku odbywa się praktycznie w taki sam sposób, jak dbanie o technorattanowe artykuły. Należy jednak pamiętać, że plastik nie lubi bezpośredniego działania promieni słonecznych, bo to powoduje odbarwianie. Uciążliwe zabrudzenia pozostawione na długi czas, mogą za to wżerać się w materiał, a wtedy to ich usunięcie staje się praktycznie niemożliwe.

Drewniane meble – najbardziej wymagające

Najbardziej wymagające pod względem pielęgnacji są drewniane produkty. Czyszczenie mebli ogrodowych wykonanych z tego naturalnego materiału, wymaga uwagi, cierpliwości i stosowania tylko specjalnych środków. Znaleźć je można w sklepach z artykułami ogrodniczymi. Poza tym można używać wilgotnej ściereczki do usunięcia kurzu, jednak musi być ona dobrze wyciśnięta. Drewno bowiem nie lubi nadmiaru wilgoci, która działa na nie niszcząco.

Do tego należy zadbać o ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, niską temperaturą oraz opadami atmosferycznymi. Poza sezonem zaś niezbędne je przechowywanie w suchym miejscu. Dzięki temu meble nie będą wymagały gruntowego odnawiania czy czasochłonnego czyszczenia.

Czyszczenie mebli ogrodowych nie musi być zmorą! Jeśli odpowiednio zadbamy o ich eksploatację oraz przechowywanie, utrzymanie w czystości ograniczy się do przecierania wilgotną szmatką.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge