Eklektyczne wnętrze – łączenie stylów

Czy można bezkarnie łączyć elementy wystroju pochodzące z różnych stylów? – Po części tak! Po części, bo możliwość taką daje eklektyczne wnętrze. Jednak nawet jeśli zdecydujemy się na jego aranżację, musimy pamiętać o spójności form, barw i materiałów. Taka spójność pozwoli na stworzenie estetycznej i miłej dla oka aranżacji. W przeciwnym razie zamiast efektownego pod względem wizualnym wnętrza urządzimy pomieszczenie wywołujące dyskomfort i dające wrażenie chaosu.

Eklektyczne wnętrze wymaga od projektanta sporego wyczucia smaku. Jeśli ten potrafi się nim wykazać, uzyskany ostatecznie efekt może być bardzo imponujący.

Eklektyczne wnętrze dziełem przypadku?

Często zdarza się, że inwestorzy tworzą eklektyczne aranżacje, nie mając nawet o  tym pojęcia. Efektowna aranżacja staje się wtedy dziełem nieświadomych, ale dyktowanych dobrym smakiem wyborów. Zestawianie ze sobą różnych materiałów oraz wzorów na zasadzie tworzenie przyjemnych dla oka podobieństw albo kontrastów może dać zadowalający efekt. Ostatecznie powstaje ciekawa aranżacja i tworząca estetyczną całość aranżacja.

Jeśli jednak zdecydujemy się na świadome zaaranżowanie wnętrza w tym stylu, to powinniśmy pamiętać o ostrożności i zachowaniu umiaru w doborze poszczególnych elementów.

Jak tworzyć eklektyczne aranżacje?

Nie ma prostej recepty, czy instrukcji, która prowadziłaby nas krok po kroku do zaaranżowania eklektycznego wnętrza. Zamiast tego jest nasze wyczucie dobrego smaku, którym należy się kierować. Inspiracji do tworzenia takich wnętrz jest wiele. Wystarczy ich poszukać. Znajdziemy je na poświęconych tematyce urządzania wnętrz stronach internetowych oraz w wielu magazynach wnętrzarskich. Możemy też podejrzeć, jak tworzą je bardziej doświadczeni projektanci. Łączenie różnych stylów i wprowadzanie ich do wystroju jednego wnętrza w taki sposób, by tworzyły miłą dla obserwatora kompozycję, wcale nie jest takie trudne.

Eklektyczne wnętrze – od czego zacząć?

Przede wszystkim warto się zastanowić, jaki będzie element przewodni we wnętrzu. Być może będzie to określona kolorystyka, a może materiał, który będzie dominował nad innymi wprowadzonymi do wnętrza? To właśnie on będzie stanowił bazę, którą należy uzupełnić o dodatkowe elementy. Te mogą odbiegać od niego stylistyką (takie jest przecież założenie stylu eklektycznego). Pomimo tego powinny tworzyć razem harmonijną i spójną całość.

We wszystkim należy zachować umiar

Aranżując eklektyczne wnętrze, trzeba zachować odpowiednie proporcje. Jeśli element przewodni “zginie” w natłoku materiałów, kolorów, mebli i dodatków utrzymanych w innych stylach, to przestanie już we wnętrzu przewodzić. Pamiętajmy więc o umiarze podczas wprowadzania kolejnych elementów wystroju. Warto też pamiętać o tym, że nie wszystkie style dobrze komponują się ze sobą. Są jednak i takie, które zestawiane razem wyglądają wyjątkowo dobrze.

Eklektyczne wnętrze oznacza podczas aranżacji dużo swobody podczas dobierania elementów wystroju oraz dekoracji. Nie oznacza to jednak, że istnieje tu całkowita dowolność.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge