Elektryczne ogrzewanie domu. Czy to się opłaca?

Zastanawiasz się, jaki system grzewczy najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Może powinieneś wybrać elektryczne ogrzewanie domu? Choć rozwiązanie to początkowo było postrzegane jako drogie i nieopłacalne, dziś zdobywa coraz więcej zwolenników. Taki stan rzeczy ma swoje uzasadnienie. Okazuje się bowiem, że ogrzewanie elektryczne jest nie tylko bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu, ale może być też energooszczędne. Warto więc rozważyć je jako alternatywę dla innych systemów.

Elektryczne ogrzewanie domu ma sporo zalet. Jedną z nich są stosunkowo nieduże koszty inwestycyjne związane z założeniem instalacji. Warto zwrócić uwagę, że ogrzewanie elektryczne nie wymaga budowy komina ani wodnej instalacji centralnego ogrzewania. Wystarczą urządzenia grzewcze podłączone do sieci. To mogą być grzejniki elektryczne albo elektryczne maty i folie wykorzystywane do ogrzewania podłogowego. Efektywność działania takiego systemu zależy od jakości urządzeń oraz – jak zawsze – tego, w jaki sposób budynek został zaizolowany i ocieplony.

Elektryczne ogrzewanie domu – czy to może być tanie?

Najwięcej obaw budzi w inwestorach koszt związany z eksploatacją ogrzewania elektrycznego. W tym miejscu warto zwrócić jednak uwagę, że rosnące ceny paliw znacznie podrażają stosowanie innych systemów grzewczych. Ogrzewanie elektryczne staje więc coraz bardziej konkurencyjne. Oczywiście najlepiej wybierać do instalacji urządzenia energooszczędne, które z jednej strony gwarantują komfort użytkowania, z drugiej nie obciążają zbyt mocno domowego budżetu.

Dodatkowym atutem jest możliwość instalacji paneli fotowoltaicznych, które mogą całkowicie zlikwidować w gospodarstwie domowym koszty związane z ogrzewaniem elektrycznym.

Jakie inne zalety ma ogrzewanie elektryczne?

Ogrzewanie na prąd jest wygodne w użytkowaniu. Wystarczy podłączyć urządzenie do sieci, aby cieszyć się przyjemnym ciepłem bez konieczności ciągłego ingerowania w pracę urządzenia. Inwestorzy zyskują możliwość precyzyjnego sterowania ogrzewaniem za pomocą termostatu z programatorem. Ogromnym atutem jest też brak kosztów związanych z konserwacją i cyklicznymi przeglądami, których nie unikniemy w przypadku pieców gazowych. Kolejna zaleta to brak negatywnego wpływu na środowisko. Ten aspekt nabiera współcześnie szczególnego znaczenia.

Rozwiązania dla inwestorów korzystających z dwóch taryf

Elektryczne ogrzewanie domu może przybierać różną postać. Od wspomnianych już wyżej energooszczędnych grzejników oraz mat elektrycznych, po urządzenia akumulacyjne. Te ostatnie doskonale sprawdzą się w przypadku inwestorów korzystających z dwóch taryf rozliczania energii elektrycznej. Umożliwiają pobór mocy i nagrzewanie się urządzenia w nocy, czyli wtedy, gdy obowiązuje niższa taryfa, i oddawanie ciepła do otoczenia w ciągu dnia. Dzięki temu inwestor nie musi ponosić wysokich kosztów związanych z poborem mocy w czasie, gdy prąd jest droższy.

Elektryczne ogrzewanie domu nie musi bardzo kosztowne. W niektórych przypadkach może się opłacać zdecydowanie bardziej niż inne systemy grzewcze. Jest to więc temat wart zgłębienia.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge