Elementy architektoniczne, które podnoszą koszt budowy domu

Koszt budowy domu może się znacząco różnić w zależności od metrażu budynku, kształtu bryły, technologii budowy i materiałów budowlanych. Podnoszą go również niektóre elementy architektoniczne stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Unikając ich, można realnie wpływać na wydatki poniesione na inwestycję. Wystarczy wybór odpowiedniego projektu albo modyfikacja tego, którego realizacja wiąże się z wysokimi kosztami budowy.

Najkorzystniejsza i najbardziej uzasadniona z ekonomicznego punktu widzenia jest budowa domu o zwartej bryle z poddaszem użytkowym i dwuspadowym dachem. Nie tylko koszt budowy wypada tutaj korzystnie. Ze względu na zwartą bryłę dom w kształcie stodoły charakteryzuje się też niedużymi stratami ciepła. To kolejny atut, który warto wziąć pod uwagę. Jednak nie wszystkim inwestorom takie formy podobają się najbardziej. A ponieważ budowę rozpoczyna się między innymi po to, by spełnić własne marzenia o upragnionym i wyśnionym domu, to wybór może paść na zupełnie inny projekt.

Rozłożysta bryła budynku

Bardzo efektownie prezentują się domy parterowe o rozłożystej bryle. Zlokalizowanie wszystkich niezbędnych pomieszczeń na parterze wiąże się zwykle z koniecznością wzniesienia budynku złożonego z dwóch, a niekiedy nawet trzech skrzydeł. Choć efekt wizualny może być imponujący, należy pamiętać, że taka inwestycja znacznie podnosi koszt budowy. Konieczne jest bowiem wykorzystanie znacznie większej ilości materiałów do budowy fundamentów oraz dachu. Warto zwrócić uwagę również na wzbogacające bryłę elementy architektoniczne, które często pojawiają się w takich projektach. Przykładem są podcienie, duże tarasy i kolumnowe ganki. Ich obecność również wpływa na podniesienie kosztów budowy.

Najczęściej spotykane elementy architektoniczne

Ciekawe i urozmaicające bryłę elementy architektoniczne mogą występować również w budynkach piętrowych i parterowych z użytkowym poddaszem. Choć wielu inwestorów zdaje sobie sprawę z tego, że ich obecność wiąże się z koniecznością większych nakładów na budowę i oznacza występowanie mostów termicznych, godzi się na to ze względu na walory wizualne, jakie zyskuje dzięki temu budynek.

Wśród elementów, które cieszą się największą popularnością inwestorów, należy wymienić wykusze, ryzality oraz lukarny. Każdy z nich ma w sobie coś wyjątkowego, co potrafi wnieść do prostej bryły, czyniąc ją przez to ciekawszą. Lukarna, która jest niewielką nadbudówką z frontową ścianą i oknem ściennym, doskonale prezentuje się w domach z użytkowym poddaszem i doświetla wnętrza pomieszczeń.

Ryzalit, często błędnie nazywany wykuszem, tworzy ciekawe urozmaicenie bryły poprzez połączony z fundamentem budynku występ z lica jego ściany. Istnieje wiele ciekawych pomysłów na realizację wnętrz z ryzalitem. Największą popularnością cieszy się aranżacja jadalni.

Wykusze to efektowne elementy architektoniczne znacząco podnoszące koszty budowy, ale stanowiące niewątpliwą ozdobę fasady budynku. Od ryzalitów odróżnia je to, że nie są związane z fundamentami, a niejako zawieszone nad ziemią na wyższych niż parter kondygnacjach.

Warto zwrócić uwagę, że nie tylko rozłożysta bryła i wzbogacające ją elementy architektoniczne mogą podnosić koszt budowy. Znacznie ma również kształt dachu, rodzaj stolarki okiennej itp.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge