Energooszczędne oświetlenie – jak obniżyć rachunki za prąd?

Energooszczędne oświetlenie – czy to w ogóle możliwe? Niestety, rachunki za prąd są dla wielu z nas coraz wyższe. Szukamy sposobów na oszczędności, ale jednocześnie nie chcemy rezygnować ze źródeł światła, które są potrzebne, a do tego dekorują domowe wnętrza. Jak obniżyć rachunki za prąd, bez utraty komfortu korzystania z każdego pomieszczenia?

Energooszczędne oświetlenie – technologia LED

Spośród wszystkich dostępnych źródeł światła, najlepiej sprawdzają się LED-y. Ta technologia pozwala nam oszczędzać, a przy tym oferuje możliwość uczynienia domowych wnętrz jeszcze bardziej komfortowymi. Mamy bowiem do czynienia z żarówkami o różnych temperaturach barwowych. Dzięki temu rodzaj światła dopasowujemy do ról, jakie spełnia konkretne pomieszczenie lub dana przestrzeń.

Energooszczędne oświetlenie LED-owe może być stosowane w pokoju dziennym, sypialni, domowym biurze, kuchni, łazience. Gdziekolwiek mamy potrzebę połączenia funkcjonalności z oszczędnościami. LED-y są o wiele wytrzymalsze od klasycznych produktów, a przy tym cechuje je największa żywotność spośród znanych nam rozwiązań. Mogą świecić przez kolejne lata. Przy tym ich światło oferuje wciąż to samo natężenie. Gdy zaczyna ono spadać, to znak, że czas na wymianę żarówek. Bądźmy jednak spokojni – nastąpi to co najmniej po kilku sezonach ich użytkowania!

Atutem LED-ów jest również to, że w połączeniu z estetycznymi i ciekawymi konstrukcjami świetlnymi, ozdabiają każde pomieszczenie. Komponują się z dowolną aranżacją. Ich światło może być zimne lub ciepłe, w zależności od potrzeb, ale i klimatu, jaki domownicy chcą uzyskać w konkretnych miejscach. Najprostsze i najtańsze rozwiązania, z których korzystaliśmy przez lata, nie są w stanie zaoferować tak wielu plusów.

Inwestycja w ściemniacze

Przeważnie zwykłe włączniki światła można zintegrować ze ściemniaczami. To rozwiązanie przynosi mnóstwo korzyści. Domownicy mogą samodzielnie decydować o natężeniu światła. Weźmy bowiem pod uwagę, że nie zawsze potrzebujemy maksymalnie jasnego światła. Nie skorzystamy z niego, gdy będziemy oglądać telewizję lub ucinać sobie popołudniową drzemkę. 100% natężenie jest wręcz niewskazane w porze nocnej. Gdy wstajemy do ubikacji, musimy zapewnić sobie oświetlone przestrzenie, aby się poruszać bezpiecznie. Jednak maksymalne oświetlenie rozbudza, a przecież nikt nie chce wracać do łóżka z myślą, że znów będzie miał problem z zaśnięciem.

Ściemniacze pozwalają oszczędzać, bo zmniejszając natężenie, nawet w niewielkim stopniu, znacząco ogranicza się pobór prądu. Energooszczędne oświetlenie w połączeniu z takim systemem, finalnie przekłada się na coraz niższe rachunki za prąd. W rocznym rozrachunku te mniejsze kwoty stają się już widoczne.

Dotykowe włączniki światła

Energooszczędne oświetlenie, przy tym nowoczesne i eleganckie, są w stanie zapewnić dotykowe włączniki światła. Działają one na podobnej zasadzie, co klasyczne włączniki, z tą różnicą, że nie trzeba za każdym razem podchodzić do włącznika, aby włączyć lub wyłączyć daną lampę. Dotykowe panele mogą być bowiem obsługiwane za pomocą pilota zdalnego sterowania. Choć pierwsze wrażenie zawdzięczamy ich elegancji i nowoczesności, z czasem dostrzegamy atuty związane z oszczędnościami.

Coraz rzadziej nam się zdarza, że zapominamy wyłączyć oświetlenie w pomieszczeniu, w którym akurat przebywamy. Mając bowiem do dyspozycji pilot kompatybilny z dotykowym włącznikiem, uruchamiamy i wyłączamy dane punkty świetlne, nie będąc już w ich zasięgu, by zrobić to manualnie. Takie drobiazgi wpływają na oszczędności.

Energooszczędne oświetlenie to świetny sposób na podreperowanie domowego budżetu. Przy tym można liczyć na korzyści odczuwane przez środowisko, dlatego miłośnicy ekologicznego stylu życia, docenią powyższe propozycje.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge