Gniazdka i włączniki elektryczne – co musisz o nich wiedzieć?

Aranżując mieszkanie, nie można zapomnieć o elementach wykończenia, które wpływają zarówno na wygląd, jak i funkcjonalność wnętrza. Należą do nich gniazdka i włączniki, czyli tzw. osprzęt elektryczny. Poszczególne jego modele mogą się od siebie zasadniczo różnić zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności. Inwestorzy mają więc do wyboru szeroki asortyment elementów osprzętu elektrycznego, dzięki czemu z łatwością dopasują go do własnych wymagań i konkretnych aranżacji.

Gniazdka i włączniki designem powinny być dopasowane do stylistyki danego wnętrza. W pomieszczeniach nowoczesnych do sterowania oświetleniem z pewnością sprawdzą panele sensoryczne, a we wnętrzach utrzymanych w stylu industrialnym, osprzęt retro. Rodzaj gniazd elektrycznych zależy w dużym stopniu od warunków panujących we wnętrzu oraz pełnionej przez nie roli.

Gniazdka i włączniki – zróżnicowany design, kolorystyka i funkcje

Od prostych, minimalistycznych gniazd oraz włączników przypominających te, które można spotkać na terenie starych warsztatów i fabryk, po niezwykle nowoczesne, a nawet futurystyczne. Od osprzętu w kolorze klasycznej bieli, po cieszące się obecnie dużą popularnością modele w odcieniach szarości, czerni, złota, a nawet żywej zieleni lub czerwieni. Na uwagę zasługuje osprzęt wykonany z nietypowych materiałów. Przykładem są włączniki, do których produkcji wykorzystano naturalną skórę lub wytworzone z hartowanego szkła. Warto też zwrócić uwagę na funkcje, jakie mogą pełnić gniazdka i włączniki elektryczne. Zróżnicowanie jest naprawdę ogromne.

Rodzaje gniazd – modele natynkowe i podtynkowe

W przypadku gniazdek ich rodzaj zależy przede wszystkim od warunków panujących we wnętrzu. W pomieszczeniach mieszkalnych standardem są zazwyczaj gniazda podtynkowe. Ich zaletą jest to, że pozwalają na ukrycie przewodów elektrycznych w otworach wykutych w ścianie. Takie modele prezentują się bardzo ładnie i cenione są za ich subtelny wygląd. Z kolei gniazdka natynkowe znajdują zastosowanie tam, gdzie nie można ułożyć kabli w ścianie, ze względu na technologię, w której wzniesiono budynek albo nie ma potrzeby zwracania takiej uwagi na estetykę (np. piwnice, pomieszczenia gospodarcze itp.).

Włączniki elektryczne – czym się różnią?

W przypadku włączników mamy wiele rodzajów wyodrębnionych ze względu na funkcję. Wśród tych najpopularniejszych należy wymienić włączniki: jednobiegunowe, dwubiegunowe, schodowe, krzyżowe oraz świecznikowe. Warto też zwrócić uwagę na włączniki sensoryczne, czyli sterowane dotykiem. To efektowne panele ścienne zdecydowanie różniące się designem od klasycznych modeli. Inwestorzy mają do dyspozycji również ściemniacze, które pozwalają na zmianę natężenia światła.

Szczególnej uwagi wymagają gniazdka i włączniki elektryczne montowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Znaczenie ma tutaj zarówno miejsce ich montażu, jak i poziom wodoszczelności oraz inny rodzaj zabezpieczeń (np. gniazda bryzgoszczelne). Osprzęt możemy montować w ramkach pojedynczych albo wielokrotnych. Warto zwrócić uwagę również na to, by gniazdka i włączniki zostały utrzymane w całym domu w jednakowej stylistyce.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge