Idealny taras – czego potrzebujemy do wypoczynku?

Kochamy nasze ogrody i uwielbiamy spędzać w nich czas – samodzielnie lub w mniejszym oraz większym gronie. Aby wypoczynek był naprawdę przyjemny, przydaje się funkcjonalny taras – odpowiednio urządzony i naprawdę praktyczny. W wielu przypadkach taras pełni rolę alternatywy dla standardowego salonu w okresie wiosenno-letnim. Tak może być również w Waszych ogrodach. Trzeba tylko zadbać o kilka elementów, żeby stworzyć miejsce, do którego aż będzie się chciało wracać. Jaki powinien być taras i co musi się na nim znaleźć? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Do czego wykorzystujemy taras?

Przydomowy taras najczęściej pełni funkcję rekreacyjno-reprezentacyjną. To w tej części ogrodu z chęcią odpoczywamy z kubkiem herbaty. Właśnie na tarasie przysiadamy po wielu godzinach prac w ogrodzie. To również na nim przyjmujemy gości, którzy przychodzą na wieczorne przyjęcie w plenerze.

Taras musi zatem zapewniać miejsce do wygodnego odpoczywania, osłonięte od ciekawskiego wzroku sąsiadów i przechodniów. Powinien także wyróżniać się sporymi walorami dekoracyjnymi. W końcu zastępuje domowy salon przez kilka miesięcy w roku – warto zatem zbudować go kompleksowo i sprawić, żeby stał się po prostu piękny.

Co musi się znaleźć na tarasie – podstawowe wyposażenie

Każdą domową i przydomową przestrzeń należy zawsze wyposażyć w odpowiednie sprzęty i przedmioty, które gwarantują maksymalną funkcjonalność miejsca. Podobnie jest także z tarasem, na którym potrzebujemy kilku niezbędnych elementów, aby mógł jak najlepiej pełnić swoją funkcję.

Co takiego jest potrzebne?

Wygodne meble na taras

Skoro taras ma zapewniać miejsce do odpoczynku, w jego centrum muszą znaleźć się wygodne meble ogrodowe. To przecież na nich będziemy siedzieć i czytać książkę, na nich usadowią się zaproszeni goście podczas wielogodzinnych rozmów, przeciągających się często do późnej nocy.

Do podstawowego wyposażenia zalicza się oczywiście krzesła, fotele lub sofy oraz stoliki. Typ mebli należy dopasować do rodzaju tarasu – jego wielkości, kształtu oraz potrzeb domowników.

Meble powinny być właściwie wyprofilowane. Jeżeli nie są wystarczająco miękkie, warto zainwestować w wygodne poduszki na siedziska. Niektóre modele, o wielobarwnych poszewkach, potrafią oprócz funkcji typowo użytkowych spełniać także rolę fenomenalnej dekoracji.

Wyposażenie ogrodowe najczęściej wykonuje się z trwałych materiałów, odpornych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Nie może być im straszna wilgoć, deszcze, zmiany temperatury oraz promieniowanie UV. Z tego względu najczęstszym wyborem konsumentów w ostatnich latach stały się produkty z polipropylenu (formowany wtryskowo lub z plecionki technorattanowej). Miłośnicy klasyki sięgają jednak wciąż po modele z drewna lub metalu. W ich przypadku trzeba jednak pamiętać o regularnej pielęgnacji, aby jak najdłużej zachowały nienaganny wygląd.

Oświetlenie – taras o każdej porze dnia i nocy

Nie każdą rozmowę chce się kończyć wraz z nastaniem wieczoru. Dlatego też jednym z podstawowych elementów wyposażenia tarasu pozostaje właściwie dopasowane oświetlenie.

Jak oświetlić taras? Niektórzy wybierają praktyczne i oszczędne lampki solarne. Inni wolą niezawodne lampy, wpięte do domowej sieci energetycznej.

Oświetlenie na taras powinno być wodoszczelne, aby zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania oraz niezawodność produktów, stosowanych przecież w bardzo trudnych warunkach.

Warto również zadbać o to, żeby na taras wprowadzić oprawy, które nie tylko dadzą wystarczająco światła do przemieszczania się i swobodnej rozmowy. Niech oświetlenie stanie się także gustowną i ciekawą dekoracją, podkreślającą urok tej pięknej przestrzeni.

Ogrzewanie – sposób na wydłużenie sezonu ogrodowego

Okazuje się, że chętnych do spędzania czasu na tarasie z każdym rokiem przybywa. Wiele osób nie chce też kończyć sezonu wraz z nastaniem jesieni. Choć wieczory stają się wówczas dość chłodne i nieprzyjemne, to istnieje sposób, żeby nawet wtedy relaksować się na tarasie.

Co trzeba zrobić? Wystarczy zainwestować w praktyczne promienniki, gwarantujące wystarczającą ilość ciepła do przebywania na tarasie nawet przy pierwszych przymrozkach. Występują one najczęściej w wariantach gazowych lub elektrycznych. Z ich pomocą udaje się skutecznie dogrzać nawet sporych rozmiarów taras, tworząc przytulną przestrzeń do przyjemnej rekreacji.

Taras – letnia wersja salonu

Na tarasie z chęcią spędzamy czas i relaksujemy się po trudach dnia codziennego. Często wykorzystujemy go także do celów reprezentacyjnych – wówczas zmienia się w piękną i elegancką przestrzeń, w której przyjmujemy gości.

Przydomowa strefa relaksu potrafi mieć różne oblicza. Jej funkcjonalność i wygląd w dużej mierze zależą od naszych potrzeb oraz fantazji osoby odpowiedzialnej za całą aranżację.

Artykuł przygotowano przy współpracy z

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge