Lampa podłogowa stojąca w nowoczesnych odsłonach

Zmieniające się trendy wnętrzarskie nie pozostają bez wpływu na oświetlenie. Ciągłym metamorfozom poddawane są oprawy z różnych kategorii, co bardzo dobrze odzwierciedla lampa podłogowa stojąca. Wielu z nas pamięta ją doskonale jako lampę o prostej nodze z charakterystycznym, wykonanym z tkaniny abażurem. Dziś możliwości jest znacznie więcej, a ta sama lampa pojawia się we wnętrzach w wielu różnych odsłonach.

Lampa podłogowa stojąca doskonale odnajduje się w różnych wnętrzach. Dzięki mobilności z łatwością szybko zmienimy jej lokalizację, przypisując jej tym samym zupełnie odmienną niż pierwotnie funkcję. Na tym właśnie polega jej przewaga nad innymi lampami. A możliwości zastosowania takiej lampy jest naprawdę wiele.

Lampa podłogowa stojąca – jak wykorzystać ją we wnętrzu?

W wielu przypadkach pełniona przez lampę podłogową funkcja będzie zależeć od miejsca, w którym ją ustawimy. I tak na przykład, jeśli taka lampa zagości w sypialni, to z powodzeniem może zastąpić ustawioną przy łóżku lampę nocną. Wielu inwestorów decyduje się też na lokalizację takiej oprawy przy biurku jako funkcjonalnego oświetlania do pracy albo nauki. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to, by emitowane przez nią światło skutecznie oświetlało blat biurka. Dobrze, jeśli taka oprawa będzie dawała możliwość regulacji kierunku padania światła, co pozwoli na jej dostosowanie do konkretnych potrzeb użytkownika.

Lampa podłogowa stojąca w wielu przypadkach pełni we wnętrzu funkcję oświetlenia uzupełniającego. Skutecznie rozświetla ciemne zakamarki i miejsca, do których nie dociera światło z opraw pełniących funkcję oświetlenia ogólnego. W niektórych przypadkach można się pokusić o przypisanie jej roli oprawy ogólnej, której zadaniem jest oświetlenie całej przestrzeni. Dotyczy to jednak niewielkich pomieszczeń i wymaga do tego celu wybrania odpowiedniej oprawy. Najlepiej sprawdzi się taka, która kieruje światło ku górze i dzięki temu oświetla cały sufit. Odbite od niego światło sprawia, że we wnętrzu robi się jasno.

Stylistyka i design nieśmiertelnych lamp podłogowych

Duża popularność lamp podłogowych sprawia, że możemy mówić o ich nieśmiertelności. Od lat niezmiennie chętnie wprowadzamy je do wnętrz naszych mieszkań, zmieniając tylko ich formę. I tak lampę z klasycznym abażurem może dzisiaj zastąpić lampa podłogowa stojąca w stylu skandynawskim. Choć podobieństwo może być tutaj dość duże, to klosz lampy skandynawskiej jest jednak znacznie prostszy i zazwyczaj ogranicza się do odcieni czerni albo bieli. W niektórych przypadkach prostą nogę takiej lampy może zastąpić modny dzisiaj trójnóg, charakterystyczny pałąk albo ruchome ramię, które daje dużą możliwość zmiany kierunku padania światła.

Wśród współczesnych opraw dość często spotkamy się też z lampą, w której umieszczone na pałąku źródło światła zostało osłonięte metalowym kloszem w kształcie misy. Nieco bardziej wyszukane i bogate formy mają lampy w stylu nowojorskim oraz glamour. Natomiast znacznie prostsze te, które nawiązują do stylu industrialnego.

Szeroki wybór takich opraw daje możliwość nie tylko tworzenia funkcjonalnych aranżacji, ale również dekorowania wnętrza zarówno światłem, jak i formą lampy. A ponieważ lampa stojąca podłogowa od lat nie wyszła z mody, to z pewnością będzie nam służyć również przez wiele następnych…

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge