Łazienka i kuchnia – jak ochronić gniazdka przed wilgocią?

Łazienka i kuchnia to dwa najbardziej wymagające pomieszczenia. Panują w nich trudne warunki – wilgoć, para wodna, łatwość zabrudzeń. To zaś sprawia, że musimy zwrócić szczególną uwagę na ich aranżację, wyposażenie oraz zabezpieczenie. Do elementów stanowiących ochronę źródeł elektrycznych należą gniazdka hermetyczne. Czym się one wyróżniają i w jaki sposób je dobierać?

Gniazdo hermetyczne – czym się charakteryzuje

Gniazdka hermetyczne nazywane są również bryzgoszczelnymi. Ich najbardziej charakterystyczna cecha to wyposażenie w klapkę, która ma za zadanie chronić przed dostępem wilgoci i wody. Tego typu akcesoria stają się niezbędne w pomieszczeniach, w których panuje podwyższony poziom wilgotności, a same gniazdka muszą się znaleźć w pobliżu źródeł wody. Z tego względu gniazda hermetyczne najczęściej się stosuje w łazienkach i kuchniach.

Mówimy o produktach, które mogą zagościć także w garażach czy piwnicach. Warto rozważyć ich montaż w domkach letniskowych. W tych pomieszczeniach i obiektach trudno uniknąć ryzyka zachlapania wodą gniazdek elektrycznych, a to rodzi duże ryzyko powstania pożaru.

Teoretycznie tylko klapka zabezpieczająca różni gniazda hermetyczne od zwykłych, w praktyce jednak ta niewielka różnica ma ogromne znaczenie. Ponadto tego typu akcesoria zabezpieczające chronią nie tylko przed dostępem wilgoci czy zalaniem, ale również mogą oferować pyłoszczelność. Wszystko zależy od wybranego stopnia ochrony, określanego parametrem IP.

Gniazda bryzgoszczelne i ich rodzaje

Przeglądając ofertę, jaką oferuje wybrany sklep elektryczny, można natknąć się na gniazda bryzgoszczelne o różnym stopniu ochrony IP. O co w tym chodzi?

IP45 to parametr minimalny, jaki powinny posiadać gniazdka hermetyczne stosowane w gospodarstwach domowych, w pomieszczeniach i miejscach narażonych na podwyższony poziom wilgotności oraz zachlapania czy zalania. Decydując się na ten rodzaj gniazd, można również liczyć na zabezpieczenie przed dostępem ciał stałych. IP55 posiadają gniazdka stosowane w przemyśle i halach produkcyjnych. Najwyższy stopień ochrony, czyli IP65, to gniazda bryzgoszczelne znajdujące swoje zastosowanie głównie w rozmaitych gałęziach przemysłu. Chronią one nie tylko przed dostępem wody, ale i są całkowicie pyłoszczelne.

Na co zwracać uwagę kupując gniazdka hermetyczne

Gniazdka hermetyczne powinny być wykonane z tworzywa wysokiej jakości, które zapewni trwałość i wytrzymałość. Klapka ochronna musi szczelnie przylegać do konstrukcji gniazdka, aby zapewniała należytą ochronę przed zachlapaniami. Jeśli posiada dodatkową uszczelkę umieszczoną na całym obwodzie, ryzyko zalania wodą w przypadku strumienia wody płynącego po obudowie, zostanie ograniczone praktycznie do zera.

Wspomniana wysoka jakość tworzywa wiąże się również z tym, że klapka bryzgoszczelna będzie często podnoszona i opuszczona. Słaby plastik może pękać, co nie sprzyja ochronie przed zachlapaniami. Klapka ta jest również tym lepsza, im na większy kąt otwarcia pozwala. To kwestia wygody użytkowania gniazdka.

Ważne!

Gniazdka bryzgoszczelne mogą kosztować nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę. Pamiętajmy jednak o tym, że to inwestycja w bezpieczne korzystanie z pomieszczeń, w których elektryka jest narażona na wilgoć i zachlapania. Nie martwmy się również o estetykę takich gniazdek, bo rynek oferuje nam dziś najczęściej poszukiwane kolory oraz możliwość wyboru gniazd hermetycznych montowanych natynkowo i podtynkowo, aby to ważne akcesorium dostosować do aranżacji wnętrz.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge