Mała przytulna sypialnia – jak ją urządzić?

Mała przytulna sypialnia – na myśl o takim pomieszczeniu od razu mamy ochotę na drzemkę! Sypialnia to jedna z najważniejszych przestrzeni w naszych mieszkaniach i domach. Tutaj odpoczywamy, zbieramy energię do zmagań z zadaniami kolejnego dnia. Relaksujemy się i ucinamy sobie krótką drzemkę wolnymi popołudniami.

Gdy przestrzeń jest ograniczona każdy element wyposażenia ma znaczenie, tym bardziej w sypialni. Jak urządzić tę malutką i minimalistyczną, by była zarówno funkcjonalna, jak i przytulna?

Mała przytulna sypialnia – wybieramy wystrój

Warto zacząć od pomysłu na wystrój tego wnętrza. Przytulna może być bowiem zarówno sypialnia w stylu skandynawskim, rustykalnym, a nawet industrialnym. Możemy postawić na dowolną aranżację i mając już pomysł oraz bazę pomyśleć o wszystkich elementach wyposażenia, detalach i kolorach.

Niezależnie od ulubionego wystroju musimy pamiętać, że do dyspozycji mamy ograniczoną przestrzeń. Warto więc postawić na minimalizm i wyposażenie w elementy absolutnie niezbędne. Jeśli zaś chodzi o dekoracje, sprawdzą się te, które przy okazji spełniają praktyczne funkcje.

Mała przytulna sypialnia potrzebuje również idealnie dobranego oświetlenia. Bez tego ani rusz!

Jakie oświetlenie do małej sypialni?

Wszystko zależy od tego, czy na sypialnię udało się przeznaczyć oddzielny pokój, czy też będzie to jedynie strefa wydzielona w pomieszczeniu wielofunkcyjnym.

Oddzielna sypialnia ma być pokojem, w którym się wyciszamy i relaksujemy. Nie zapominajmy jednak o tym, że zwykle lubimy tuż przed snem, np. poczytać książkę, a czasami liczymy na krótką i regenerującą drzemkę w miłej atmosferze.

Postawmy zatem na oświetlenie, które sprawi, że mała przytulna sypialnia będzie funkcjonalna i dekoracyjna. Na suficie niech zagości pojedyncza lampa wisząca o prostej konstrukcji lub geometryczny plafon. Tuż obok łóżka przyda się za to lampka nocna postawiona na niewielkiej szafce. Może to być także ciekawa lampa podłogowa o kilku źródłach światła. Jedno z nich zapewni równomierne oświetlenie całej sypialni, drugie zaś – na giętkim ramieniu, da szansę na czytanie tuż przed snem, ale bez budzenia osoby śpiącej obok.

W sypialni będącej wydzieloną strefą, oświetlenie powinno być spójne z tym, które zostało zainstalowane w pozostałej części pomieszczenia. Aby jednak było tu i wygodnie, i przytulnie, można postawić na klasyczny kinkiet z niewielkim punktem świetlnym.

Dodatki – dla atmosfery wnętrza

Ciepłą i przytulną atmosferę zapewnią dodatki, ale praktyczne. Szukajmy zatem dekoracyjnych poduszek, ciekawych karniszy, firanek i zasłon. Ozdobą będą zagłówki i wzorzyste koce. Do tego pachnący kwiat w kształtnej i kolorowej doniczce, a nawet nietypowa lampka nocna.

Atmosfera sypialni wpłynie na regenerujący odpoczynek. Będzie miała znaczenie dla higieny snu i samopoczucia następnego dnia. Mała przytulna sypialnia może być naszym azylem. Z powyższymi wskazówkami uda się stworzyć wyjątkowy i funkcjonalny wystrój.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge