Nowoczesne oświetlenie w ogrodzie

Nowoczesne technologie coraz częściej wykorzystuje się w różnych rozwiązaniach do domu i ogrodu. Nie brakuje ich również w oświetleniu. Energooszczędność, możliwość tworzenia efektownych scenerii oraz proste sterowanie z dowolnego miejsca na terenie posesji to tylko niektóre korzyści. Do tego warto dodać atrakcyjny wygląd opraw oświetleniowych, który przekonuje wielu inwestorów. Efektowna iluminacja  budynku, czy pięknie oświetlony ogród to marzenie niejednego właściciela posesji. A jeżeli dostępne współcześnie rozwiązania dają nam narzędzia do tworzenia takich aranżacji, to dlaczego z nich nie skorzystać?

Biorąc pod uwagę możliwości, jakie dają nam dzisiaj nowoczesne lampy ogrodowe LED, możemy skutecznie oświetlić przestrzeń całego ogrodu, nie nadwyrężając przy tym domowego budżetu. Dzięki temu z posesji będzie można bezpiecznie korzystać zarówno w ciągu dnia, jak i po zapadnięciu zmroku. Rozjaśnione w oszczędny sposób mogą zostać nawet najciemniejsze zakamarki, a cała instalacja będzie działać w wygodny dla użytkowników sposób. Można ją podzielić na różne strefy, z których część będzie działać bezobsługowo, wykorzystując czujniki ruchu albo czujniki zmierzchu, a inne będą sterowane za pomocą łączników elektrycznych lub aplikacji w telefonie. Wykonanie takiej aranżacji wymaga odpowiedniego projektu, który realizowany krok po kroku pozwoli na stworzenie spójnej, funkcjonalnej i efektownej wizualnie przestrzeni.

Wybieramy lampy do oświetlenia domu

Wzbogacenie posesji o oprawy oświetleniowe skierowane na elewację budynku to rozwiązanie coraz częściej spotykane w polskich ogrodach. W ten sposób realizowane są dwa cele. Jednym z nich jest ochrona posesji przed ewentualnym wtargnięciem niepowołanych osób. Oświetlone ściany budynku stanowią dla większości włamywaczy skuteczny odstraszacz. Drugim zadaniem jest poprawa atrakcyjności budynku. Jego ściany, na które pada emitowana przez oprawy oświetleniowe wiązka światła, prezentują się naprawdę pięknie. Szeroki wybór takich opraw to ogromny atut, który pozwala dostosować oświetlenie do konkretnych potrzeb. Przykład stanowią zamontowane na elewacji kinkiety, które mogą kierować wiązkę światła do góry, w dół albo w obie strony. Alternatywą dla nich są oprawy montowane w podbitce dachu. W tym przypadku światło skierowane jest na dół, dzięki czemu oświetla ściany budynku oraz niewielką przestrzeń przed nimi. Innym, ale stosowanym znacznie rzadziej w przypadku domów jednorodzinnych rozwiązaniem są naświetlacze. Zdecydowanie częściej spotkamy się z nimi przy większych budowlach, na przykład obiektach zabytkowych. Ich zaletą jest to, że potrafią wyeksponować atrakcyjne elementy architektury budynku.

Oświetlenie na terenie posesji

Innym istotnym elementem aranżacji ogrodu jest oświetlenie zlokalizowane wzdłuż ścieżek, na podjeździe, w przestrzeni wypoczynkowej tarasu oraz stanowiące element dekoracji. Wybierając oprawy, które będą spełniać poszczególne funkcje, należy wziąć pod uwagę ich stylistykę, która powinna pozostać spójna z wyglądem opraw montowanych na elewacji lub w podbitce. Wśród dostępnych współcześnie i cieszących się dużym zainteresowaniem lamp przeznaczonych do montażu na terenie posesji należy wymienić słupki oświetleniowe, które z powodzeniem oświetlają przestrzeń ścieżek i dojście do domu. Lampy najazdowe natomiast chętnie montowane są na podjeździe, gdzie nie stanowią przeszkody dla parkujących samochodów. Na tarasie zastosowanie znajduje wiele różnych opraw, które mogą różnić się formą. Ważne jest jednak to, by ich design został utrzymany w tym samym stylu, co pozwoli na zachowanie harmonii.

Nowoczesne oświetlenie w ogrodzie rzadko ogranicza się do jednego typu opraw. Znacznie częściej jest to wiele lamp o różnych formach. Ich odpowiednie rozmieszczenie i właściwe zaplanowanie całej instalacji pozwala na stworzenie funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni dopasowanej do oczekiwań użytkowników.

Artykuł przygotowano przy współpracy z Azzardo

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge