Ogrzewanie domu kominkiem – alternatywa dla innych systemów grzewczych

W jaki sposób zadbać o ciepłe wnętrza w nadchodzącym sezonie grzewczym? Dobrym pomysłem może być ogrzewanie domu kominkiem. To doskonała dla innych systemów grzewczych, które obecnie stosowane są przez inwestorów. Okazuje się bowiem, że kominek, który przez wielu inwestorów traktowany jest rekreacyjnie i ceniony za urok, jaki wnosi do wnętrza, może doprowadzać ciepło do wszystkich pomieszczeń w domu.

Decydując się na ogrzewanie domu kominkiem, należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie, które zarówno zalety, jak i wady. Jak w przypadku innych systemów grzewczych ma też swoich zwolenników i przeciwników.

Dlaczego nie chcemy kominka w naszych domach?

Argumentem tych drugich są między innymi zanieczyszczenia, jakie powstają wskutek opalania drewnem w pomieszczeniu mieszkalnym. Nawet jeśli robimy to umiejętnie i tak na mieszkanie dostaje się trochę sadzy, a czasem nawet dymu. To rzeczywiście może zniechęcać, bo zabrudzenia, jakie przy okazji powstają, wyglądają nieestetycznie. A zwarzywszy na to, że kominek najczęściej lokalizuje się w prezentacyjnej części domu, może to stanowić spory kłopot. Niektóre osoby, które dostrzegają tę wadę, mówią wprost, że posiadanie kotłowni w salonie nie jest atrakcyjne.

Inną wadą jest konieczność składowania opału w pomieszczeniu mieszkalnym. Posiadając kominek, drewno przeznaczone do opalania w nim warto mieć pod ręką. Dlatego zazwyczaj tuż przy kominku inwestorzy przewidują miejsce, w którym będzie można je ułożyć. To sprawia, że zmniejsza się przestrzeń użytkowa domowników. Problemem mogą stać się również owady, które zamieszkują w drewnie. Po pewnym czasie mogą zacząć wychodzić z niego, w efekcie czego będziemy zauważać je w różnych częściach mieszkania.

Ogrzewanie domu kominkiem ma też sporo atutów

Pamiętajmy, że z posiadaniem kominka w domu wiąże się też wiele zalet. Jedną z najistotniejszych jest efektowny wygląd wnętrza. Przyjemności, jaką daje możliwość przesiadywania blisko rozpalonego w nim ognia, ogrzewania się przy nim i słuchania charakterystycznych odgłosów rozpalonego kominka trudno się oprzeć. Kominek pozwala się szybko ogrzać w mroźne dni. Wystarczy usiąść blisko niego, by szybko poczuć przyjemne ciepło.

Jednak ogrzewanie domu kominkiem pozwala na doprowadzenie ciepła do wszystkich pomieszczeń domu, nie tylko do tego wnętrza, w którym kominek został zamontowany. W tym celu potrzebny jest kominek z płaszczem wodnym albo DPG, czyli systemem Dystrybucji Gorącego Powietrza. Inną ważną zaleta kominka jest uniezależnienie się od dostawców takich paliw jak gaz. Osoby, które zdecydują się na ogrzewanie domu kominkiem, nie będą też narażone na ryzyko wychłodzenia mieszkania w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej.

Kominek  podnosi atrakcyjność wnętrza. Może wyglądać bardzo estetycznie i nowocześnie albo klasycznie. Jego montaż nie wymaga wydzielenia na ten cel osobnego pomieszczenia. Zazwyczaj lokalizuje się go w salonie, ale mogą to być również inne pomieszczenia.

Ogrzewanie domu kominkiem niesie ze sobą sporo korzyści dla użytkowników. Decydując się na jego montaż, należy jednak pamiętać również o wadach, które w przeciwnym razie mogą nas zaskoczyć.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge