Ogrzewanie na podczerwień i jego zalety

Sposobów na dostarczenie ciepła do naszych domów może być wiele. Jednym z nich jest ogrzewanie na podczerwień. Wiele atutów tego rozwiązania wpływa na jego rosnącą popularność. Wciąż jednak nie wszyscy wiedzą, na czym ono polega i dlaczego warto w nie zainwestować. To sprawia, że ogrzewanie podczerwienią bywa pomijane przy wyborze systemu grzewczego do domu. Tymczasem może być bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu.
Dlaczego ogrzewanie podczerwienią jest u nas tak mało popularne? Nieznajomość działania tego systemu rodzi wiele pytań, a wątpliwości użytkowników sprawiają, że ci wolą kierować się ku temu, co jest im znane – nawet jeśli promiennik podczerwieni w rzeczywistości jest rozwiązaniem korzystniejszym. Zdarza się też, że inwestor wie, na czym polega ogrzewanie podczerwienią, ale nie jest przekonany, czy jest w pełni bezpieczne. W tym artykule pragniemy przybliżyć zagadnienie i odpowiedzieć na kilka istotnych pytań.
Czym jest ogrzewanie podczerwone?
Choć na rynku urządzenia grzewcze na podczerwień to rozwiązanie stosunkowo nowe, w rzeczywistości mamy z nim do czynienia już od dawna. Jest to bowiem technologia, która opiera się na prawach występujących w przyrodzie. Promienniki podczerwieni działają na podobnej zasadzie jak słońce. Wykorzystywana jest tutaj energia promieniowania, która przemieszcza się w formie fal elektromagnetycznych. Ponieważ promieniowanie jest zamieniane w energię cieplną dopiero, kiedy trafi na jakąś przeszkodę, to nie ogrzewa powietrza, ale napotkane po drodze rośliny, zwierzęta lub przedmioty. Innymi słowy, zaabsorbowana przez nie energia jest przekształcana w ciepło, a one stają się źródłem ciepła. To sprawia, że temperatura odczuwalna w przypadku promieniowania podczerwonego jest o około 3 stopnie wyższa od temperatury otoczenia. To z kolei ma sporo zalet. Nietrudno wyobrazić sobie, że będzie korzystne podczas chłodniejszych dni. Jeśli przy mroźnej aurze uda nam się stanąć tak, by ogrzewały nas promienie słoneczne, od razu zaczniemy odczuwać przyjemne ciepło. Podobnie jest z ogrzewaniem podczerwonym we wnętrzach, z tym że w tym przypadku taka korzyść przełoży się też na niższe rachunki za ogrzewanie energią elektryczną
Rozkład temperatury w pomieszczeniu
Dużym atutem ogrzewania podczerwienią jest równomierny rozkład temperatur. W przypadku ogrzewania konwekcyjnego ogrzewane jest przede wszystkim powietrze. To unosi się do góry, a przy podłodze pozostaje powietrze chłodniejsze (czasem różnica może wynosić nawet kilka stopni). W przypadku ogrzewania podczerwonego absorbujące promieniowanie podczerwone przedmioty i organizmy wtórnie oddają do otoczenia nagromadzone ciepło. W efekcie we wnętrzu będziemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami ciepła: bezpośrednim, czyli emitowanym przez urządzenie grzewcze i odczuwanym przez użytkowników znajdujących się w zasięgu paneli grzewczych oraz pośrednim, czyli takim, które zostało oddane do otoczenia przez przedmioty i organizmy ogrzane uprzednio na skutek działania fal elektromagnetycznych. Równomierny rozkład ciepła we wnętrzach ogrzewanych podczerwienią umożliwia wyeliminowanie uczucia “zimnych stóp”.
Inne zalety ogrzewania podczerwienią
Dużą zaletą ogrzewania podczerwonego jest też to, że skutecznie ogrzewane są mury pomieszczeń, które stają się mniej podatne na działanie wilgoci, a co za tym idzie rozwój grzybów i pleśni. Warto zwrócić uwagę również na to, że jest to system przyjazny osobom z alergią. Nie ogrzewa bowiem powietrza, dzięki czemu nie wymusza jego ruchu, a co za tym idzie, nie przyczynia się do unoszenia się kurzu. Atutem jest z pewnością efektowny wygląd wnętrza, który można osiągnąć, rezygnując z tradycyjnych grzejników, a montując w nich miejsce nowoczesne panele infrared, wyglądające jak ścienny obraz, rodzinne zdjęcie albo ciekawa grafika.
Zalet ogrzewania podczerwienią jest naprawdę dużo, o czym nieustannie przekonują się ci, którzy już się na nie zdecydowali. Jednocześnie interesuje się nim coraz więcej osób, którym zależy na ekologicznych rozwiązaniach do domu. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pomoże w zrozumieniu, czym jest ogrzewanie podczerwone i jakie wiążą się z nim korzyści.