Oświetlenie łazienki – funkcjonalność i estetyka

Nawet nieduże pomieszczenia wymagają przemyślanych rozwiązań. Przykładem jest tutaj oświetlenie łazienki, które musi uwzględniać komfortowe użytkowanie wszystkich wydzielonych we wnętrzu stref funkcjonalnych. Tam, gdzie znajdzie się małe, domowe SPA i miejsce zażywania relaksujących kąpieli nie można zapomnieć też o estetyce wnętrza. Szeroki wybór opraw oświetleniowych może spełnić pod tym względem najbardziej wyszukane oczekiwania.

Czy oświetlenie łazienki można zaaranżować przy pomocy jednej tylko oprawy? Wydaje się to mało prawdopodobne w kontekście tego, że łazienka jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym, a poszczególne strefy stawiają przed nami – jako architektami wnętrz – różne wyzwania. Oświetlenie wokół lustra powinno być jasne, odpowiednio skierowane i cechować się wysokim współczynnikiem Ra. Zakłada się, że jego wartość nie powinna być mniejsza niż 80. Z kolei w pobliżu wanny potrzebujemy światła o mniejszym natężeniu, które pozwoli nam się odprężyć i zrelaksować. Warto pamiętać też o oświetleniu ogólnym. Jego zadanie polega na oświetleniu całego wnętrza i dotarciu do wszystkich zakamarków. Wielu inwestorów decyduje się też na aranżację światła o charakterze dekoracyjnym. Zastanówmy się zatem, jakie oprawy mogą być montowane w poszczególnych strefach i dlaczego nie warto z nich rezygnować.

Ogólne oświetlenie łazienki

Powiedzieliśmy już sobie, że oświetlenie ogólne służy temu, by rozjaśnić całe wnętrze. Najczęściej wykorzystuje się tu zamontowaną centralnie oprawę. Zazwyczaj jest to łazienkowy plafon, ale mogą pojawić się też inne rozwiązania. W ostatnich latach pojawiła się moda na lampy wiszące do łazienek. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że taka lampa nie będzie wyglądała dobrze w każdym wnętrzu. Zdarza się, że pomieszczenie jest przez nią przytłoczone i wydaje się optycznie mniejsze. Dobrze natomiast może sprawdzić się w wysokich pomieszczeniach o większym metrażu.

Jeśli nie odpowiada nam plafon ani lampa wisząca, to jakie inne rozwiązanie można zastosować? Alternatywę stanowią lampy wpustowe typu spot. Montowane w podwieszanym suficie pozostają niemal niewidoczne dla użytkowników, a rozmieszczone równomiernie na całej jego powierzchni dostarczają odpowiednią ilość światła.

Oświetlenie łazienki w okolicy lustra

Jeśli zamontujemy oświetlenie ogólne, to czy potrzebujemy jeszcze opraw przy łazienkowym lustrze? Okazuje się, że jeśli o nich zapomnimy, to strefa ta może nie spełniać wymagań pod kątem funkcjonalności. Stojąc przed lustrem, zauważymy, że odbicie nie jest wystarczająco jasne, a na twarzy przeglądającej się osoby powstają cienie. Dlatego tak ważne jest, by zamontować oprawy po obu stronach lustra lub tuż nad nim. Ich światło powinno być skierowane na twarz stojącej przed lustrem osoby, ale nie wywoływać u niej zjawiska olśnienia. Warto więc wybierać oprawy z mlecznymi kloszami. Choć dotychczas w strefie z lustrem najczęściej montowano kinkiety, obecnie niektórzy użytkownicy decydują się też na lampy wiszące.

Oświetlenie strefy kąpielowej

Oświetlenie przy wannie i oświetlenie dekoracyjne to często ten sam typ opraw. W  niektórych przypadkach inwestor może zdecydować się na ich rozdzielenie. Zdarza się też, że użytkownicy rezygnują z oddzielnych opraw montowanych w tej strefie, bo uważają, że wystarcza tu oświetlenie ogólne. W przypadku oświetlenia o charakterze dekoracyjnym bardzo często mówimy o lampach LED. Efektownie wyglądają ułożone pomiędzy płytkami listy LED albo podświetlany cokół wanny. Jeśli natomiast mówimy o oświetleniu strefy kąpielowej, to możemy mieć do czynienia z różnymi oprawami – od kinkietów po lampy LED.

Oświetlenie łazienki może przybierać różne formy, rzadko jednak ogranicza się do jednej oprawy. Zdecydowanie częściej są to przynajmniej dwie różne lampy lub większa instalacja świetlna w roli oświetlenia ogólnego oraz oprawy oświetleniowe montowane w pozostałych strefach.

Niezależnie od tego, w jaki sposób zdecydujemy się zaaranżować wnętrze, oświetlenie łazienki powinno być funkcjonalne i stwarzać komfortowe warunki do wykonywania czynności higienicznych, relaksującej kąpieli i sprzątania pomieszczenia.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge