Oświetlenie zewnętrzne budynku – dlaczego nie wolno o nim zapominać

Podejmując się aranżacji ogrodu,  nie wolno pomijać takiej kwestii, jak oświetlenie zewnętrzne budynku. Niestety, wielu inwestorów montaż opraw oświetleniowych pozostawia na koniec, a zdarza się i tak, że całkowicie pomija tę kwestię, jako mało istotną. Tymczasem dla naszego bezpieczeństwa i wygodnego użytkowania nieruchomości oświetlenie zewnętrzne odgrywa kluczową rolę.

Oświetlenie zewnętrzne budynku mieszkalnego może przybierać różną formę. Najczęściej inwestorzy decydują się na wykorzystanie montowanych na ścianie kinkietów. Te nie tylko ułatwiają mieszkańcom poruszanie się po posesji, ale sprawiają też, że dom wygląda po zmroku bardzo atrakcyjnie. Szeroki wybór takich kinkietów sprawia, że zainteresowani ich zakupem mogą wybierać spośród wielu różnych modeli i dopasować oświetlenie do konkretnych wymagań oraz stylu architektury budynku.

Oświetlenie zewnętrze budynku a bezpieczeństwo użytkowników

Jednak nie tylko atrakcyjność budynku ma tu znaczenie. Bardzo ważne, a może nawet najważniejsze jest bezpieczeństwo osób, które poruszają się po posesji. Zamontowane na elewacji kinkiety sprawiają, że przestrzeń wokół domu jest dobrze doświetlona. Dzięki temu użytkownicy nieruchomości mogą bez przeszkód poruszać się po niej również po zapadnięciu zmroku. Na oświetlonej posesji zdecydowanie łatwiej unikniemy niebezpiecznych wypadków.

Wpływ oświetlenia na bezpieczeństwo warto rozpatrywać również pod innym kątem. Należy pamiętać, że dobrze oświetlona posesja może odstraszać potencjalnych intruzów, którzy chcieliby wtargnąć na jej teren. Z kolei źle oświetlone posesje będą stanowić dla takich osób zachętę.

Oprawy zewnętrzne a wypoczynek na świeżym powietrzu

W okresie letnim zdarza się, że pozostajemy na zewnątrz do późnych godzin nocnych. Wątpliwą przyjemnością jest jednak przesiadywanie po ciemku. Tymczasem w ciągu dnia nie zawsze mamy na to czas, a zdarza się i tak, że unikamy przebywania w ogrodzie ze względu na dokuczliwe upały. Dopiero po zmroku powietrze staje się rześkie i pozwala nam odetchnąć. Dlatego warto zadbać o to, by oświetlenie zewnętrzne budynku stwarzało komfortowe warunki do takiego wypoczynku. Doskonale sprawdzają się w tej roli montowane na jego ścianie kinkiety, ale użytkownicy mogą zainwestować też w inne oświetlenie. Przykładem będą ustawione na tarasie latarenki albo oprawy wiszące, np. lampiony lub girlandy.

Funkcjonalne oświetlenie a wygoda domowników

Komfort użytkowników z pewnością podprawi też oświetlenie zewnętrzne budynku w okolicy strefy wejścia. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, jak próbujemy otworzyć zamek w drzwiach, po omacku szukając go kluczem w ciemności. Albo taką, gdy znajomi wpadają do nas późnym wieczorem z niezapowiedzianą wizytą, a my nie widzimy, kto stoi po drugiej strony drzwi. Obie okoliczności zaprezentują się zdecydowanie lepiej, gdy przestrzeń strefy wejścia do domu zostanie dobrze doświetlona.

Oświetlenie zewnętrzne budynku nie powinno być pomijane lub traktowane jako sprawa drugorzędowa. Wręcz przeciwnie, warto o nie zadbać, dokładnie planując przestrzeń wokół domu.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge