Podłogowe ogrzewanie elektryczne – za co je cenimy?

Wybór systemu grzewczego do domu – czy to nowo budowanego, czy remontowanego – nie zawsze jest prosty. Są jednak takie rozwiązania, które przekonują wielu inwestorów. Jednym z nich jest podłogowe ogrzewanie elektryczne. Co użytkownicy doceniają w nim najbardziej? Z pewnością równomierny rozkład temperatury we wnętrzu. Nie do przecenienia jest też jego bezobsługowość i wygoda w codziennym użytkowaniu. Nade wszystko jednak taki system grzewczy cieszy, gdy w pochmurny, chłodny dzień możemy stanąć gołą stopą na ciepłej, a przez to gwarantującej wysoki komfort użytkowania podłodze.

Ogrzewanie podłogowe cieszy się wśród inwestorów coraz większym zainteresowaniem. Można je realizować na dwa różne sposoby. Jako ogrzewanie wodne – w tym przypadku w podłodze układa się instalację złożoną z systemu rur, które wypełnia ciepła woda podgrzewana za pomocą pompy ciepła albo zainstalowanego w budynku kotła; albo jako ogrzewanie elektryczne – wtedy w podłodze, a dokładniej pod panelami lub płytkami układa się przewody albo maty grzewcze, które nagrzewają się pod wpływem przepływającego prądu elektrycznego. Dziś skupimy się na korzyściach, jakie niesie ze sobą podłogowe ogrzewanie elektryczne.

Ogrzewanie elektryczne – nasze wątpliwości

Większość z nas doskonale pamięta czasy, kiedy ogrzewanie elektryczne nie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Najwięcej wątpliwości budziły koszty związane z jego eksploatacją. Przy wysokich cenach energii elektrycznej było to dla domowego budżetu znaczne obciążenie. Jednak dziś sytuacja zaczyna się zmieniać, a na rynek trafiają nowoczesne urządzenia grzewcze, które zużywają znacznie mniej energii, zapewniając przy tym wysoki komfort użytkowania. Przykładem może być opisany w jednym z poprzednich artykułów energooszczędny grzejnik Klima. Nowoczesne podłogowe ogrzewanie elektryczne również gwarantuje niższe zużycie energii niż urządzenia starego typu. Dlatego jest to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób.

Komfortowe odczuwanie ciepła

Dużą zaletą, jaką zyskujemy, stosując podłogowe ogrzewanie elektryczne, jest optymalny dla człowieka rozkład ciepła. Oznacza to, że najwyższa temperatura jest na dole, co pozwala na komfortowe odczuwanie ciepła, przy stąpaniu po podłodze, nawet wtedy, gdy chodzimy na boso. Natomiast najwyższa temperatura jest na wysokości głowy człowieka.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne a czystość we wnętrzu

Z pewnością nie jednemu z Was zdarzyło się narzekać na kurz unoszący się w mieszkaniu. Pomimo częstego sprzątania jest to zjawisko, które trudno wyeliminować. Okazuje się, że może w tym pomóc podłogowe ogrzewanie elektryczne. Ponieważ w tym systemie grzewczym większość ciepła jest przekazywana przez promieniowanie, nie powstaje ruch powietrza, jaki towarzyszy zazwyczaj ogrzewaniu konwekcyjnemu. Właśnie dzięki temu przy ogrzewaniu podłogowym zjawisko unoszenia się kurzu jest znacznie mniejsze. To dobra informacja dla alergików.

Montaż i koszt elektrycznej podłogówki

To jednak nie koniec zalet. Opisując podłogowe ogrzewanie elektryczne, warto wspomnieć, że jest to system, który nie wymaga dużych inwestycji początkowych. Warto zwrócić uwagę, że nie ma tu potrzeby wykorzystania osobnego pomieszczenia, tak, jak to jest zazwyczaj w przypadku kotłów. Zatem już na wstępie odchodzą koszty związane z budową kotłowni. Nie ma też potrzeby zakupu kotła, który w przypadku instalacji gazowej stanowi dla inwestora dość duży koszt. Pamiętajmy, że poza kotłem konieczne jest też wykonanie instalacji gazowej wewnętrznej i podłączenie do sieci gazowej (instalacja zewnętrzna). Przy elektrycznej podłogówce największym kosztem pozostaje zakup układanych w podłodze przewodów albo mat grzewczych. I zazwyczaj na ich zakupie koszty inwestycyjne się kończą.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne ma wiele zalet, które dostrzega coraz więcej inwestorów. Może zostać zastosowane w całym domu albo jego wybranych pomieszczeniach. Często stosowane jest jako wspomaganie dla innego systemu grzewczego.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge