Sterowanie oświetleniem w ogrodzie – w jaki sposób?

W okresie wiosenno-letnim z największą radością spędzamy jak najwięcej czasu w przydomowej przestrzeni rekreacyjnej. Aby w pełni ją wykorzystać również po zapadnięciu zmierzchu, zaczyna nas interesować sterowanie oświetleniem w ogrodzie. Za jego pomocą przestrzeń wokół domu staje się zdecydowanie bezpieczniejsza i przyjaźniejsza dla użytkowników również nocną porą.

Sterowanie oświetleniem w ogrodzie – dlaczego warto zainstalować wybrane systemy?

Oświetlenie do ogrodu przydaje się z różnych, czysto użytkowych przyczyn. Wiele osób decyduje się na nie przede wszystkim po to, aby zwiększyć funkcjonalność i bezpieczeństwo całej przestrzeni.

Dzięki rozlokowaniu punktów świetlnych na ścieżkach dojścia oraz w strefie wypoczynku, możemy przemieszczać się, bez obaw o potknięcie i bolesny upadek. Dodatkowo umieszczenie lamp w altanie lub na tarasie sprawia, że skutecznie wydłużamy czas spędzany na świeżym powietrzu z rodziną i znajomymi do późnych godzin nocnych. Ciemność nam już nie straszna.

Odpowiednio dobrane oświetlenie pełni również funkcję bezpieczeństwa w kontekście odstraszania potencjalnych intruzów, którzy mogliby chcieć wtargnąć na posesję. W ogrodzie pełnym światła byliby widoczni jak na dłoni.

Warto również zauważyć, że lampy do ogrodu spełniają także rolę dekoracyjną. Wykorzystuje się je do podświetlania szczególnie ciekawych okazów roślin lub elementów architektury albo też do tworzenia intrygującej gry świateł i cieni. To dlatego musimy zadbać nie tylko o wprowadzenie lamp, ale i komfortowe sterowanie oświetleniem w ogrodzie.

Jakie rodzaje oświetlenia wprowadza się do ogrodu?

W ogrodach stosuje się rozmaite typy oświetlenia, które wprowadzają wystarczającą ilość światła dla przemieszczania się, wykonywania wszelkich potrzebnych czynności i dekorowania.

Za najpopularniejsze typy oświetlenia ogrodowego uznaje się:

  • lampiony i świece,
  • lampy solarne,
  • produkty oświetleniowe włączone do domowej instalacji elektrycznej.

Najprostszym typem oświetlenia, które pojawia się w ogrodach od lat są świece i lampiony. Nie należą do rozwiązań szczególnie wydajnych i trwałych, jednak pomagają budować przyjemną, przytulną atmosferę.

Zdecydowanie praktyczniejsze są lampy solarne, wyposażone w specjalne baterie, które w ciągu dnia zbierają energię, wykorzystywaną po zmroku do oświetlenia przydomowych terenów. Najczęściej montuje się je na ścieżkach dojścia do domu oraz w trudnodostępnych przestrzeniach o mocno dekoracyjnym charakterze.

Najwydajniejsze produkty oświetleniowe, dające wielki komfort użytkowania, stanowią lampy włączone do domowej instalacji. Z ich pomocą udaje się optymalnie rozjaśnić każdą przydomową strefę. Lampy w ogrodzie muszą mieć wysoki współczynnik ochrony IP oraz znajdować się w miejscu, do którego dociera domowa sieć energetyczna. Dlatego najczęściej pojawiają się na elewacjach budynków lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Jak zarządzać ogrodowym oświetleniem?

Pozostaje zatem jeszcze pytanie, w jaki sposób sterować oświetleniem w ogrodzie? Sporo osób decyduje się sterowanie oświetleniem w ogrodzie poprzez klasyczne włączniki, które montuje się wewnątrz domu, w pobliżu wyjścia do ogrodu. Niekiedy stawia się na urządzenia montowane na zewnątrz, na przykład na tarasie. Należy wówczas pamiętać o zainstalowaniu włączników odpornych na działanie wilgoci oraz zabezpieczonych przed ewentualnym zachlapaniem wodą podczas deszczu.

Innym sposobem na sterowanie oświetleniem w ogrodzie są sensory montowane w ogrodzie. Zazwyczaj wyposaża się system oświetleniowy w czujniki ruchu lub zmierzchu. Dzięki ich pomocy system nie wymaga od użytkowników nawet najmniejszego wysiłku, żeby uruchomić potrzebne lampy.

Ostatnim rozwiązaniem jest zdalne zarządzanie wszystkimi lampami umieszczonymi w ogrodowej przestrzeni. Może się to odbywać za pomocą pilota radiowego, który bez trudu możemy mieć zawsze przy sobie.

Do najnowocześniejszych rozwiązań zalicza się podłączenie ogrodowego oświetlenia do scentralizowanego systemu Smart House. Dzięki temu sterujemy wszystkimi instalacjami, również lampami ogrodowymi z pomocą dotykowego panelu, pilota lub aplikacji na telefonie. Możemy nadzorować pracę pojedynczych punktów świetlnych lub tworzyć całe sceny oświetleniowe, podobnie jak w przypadku domowych pomieszczeń.

Ogród pełen światła – idealna przestrzeń do relaksu

Perfekcyjne, wydajne i energooszczędne oświetlenie do ogrodu to rozwiązanie, o którym marzą wszyscy miłośnicy spędzania czasu w plenerze na przyjemnym relaksowaniu się lub spotkaniach z rodziną i znajomymi.

Właściwie dobrane systemy pozwalające na wygodne zarządzanie i sterowanie oświetleniem w ogrodzie, zwiększają komfort korzystania z przestrzeni, poprawiają bezpieczeństwo oraz sprawiają, że wszystko działa dokładnie tak, jak tego potrzebujemy.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge