Trzy rodzaje oświetlenia, których nie może zabraknąć w żadnym domu

Główne, kierunkowe i dekoracyjne. To trzy rodzaje oświetlenia, których nie powinno zabraknąć w naszych domach. W zależności od aranżacji, ale i przeznaczenia danego pomieszczenia, niekiedy można zrezygnować z lamp typowo dekoracyjnych. W końcu do wyboru mamy konstrukcje, które są równie funkcjonalne, co estetyczne, a ograniczenie liczby źródeł światła, czasami przynosi zaskakująco dobre efekty.

Oświetlenie główne – komfort codziennego życia

Oświetlenie główne to lampy, które umieszczamy zwykle w centralnym punkcie sufitu. W małych pomieszczeniach przeważnie wystarczy jedno źródło światła. Jeśli zaś do urządzenia i oświetlenia jest znacznie bardziej przestronny pokój, na przykład salon, najlepiej sprawdzi się podział na strefy i umieszczenie w każdej z nich lampy.

Światło określane jako główne ma za zadanie równomiernie oświetlać całe pomieszczenie. Zapewnia komfort codziennego użytkowania pokojów, łazienki, kuchni i pozostałych przestrzeni zamkniętych. Po części wpływa na atmosferę, która panuje w pomieszczeniu. Bez niego nie obejdzie się spójny wystrój, a także funkcjonalnie urządzony pokój.

Światło kierunkowe

Światło kierunkowe ma za zadanie uzupełniać oświetlenie główne. To ostatnie bowiem nie jest w stanie dotrzeć do kątów, szczelin, półek, szafek bądź innych elementów wyposażenia, ale i architektonicznych, które nie znajdują się bezpośrednio w zasięgu lampy umieszczonej na suficie. Światło kierunkowe jest zatem uzupełnieniem. Dzięki niemu tworzymy również przyjazny klimat każdego wnętrza.

Oświetlenie tego typu daje szansę na wyeksponowanie najciekawszych elementów aranżacyjnych. Kierowane na ozdobne meble, ramki z fotografiami powieszone na ścianie bądź po prostu na ścianę posiadającą ciekawą fakturę, podkreśla, dodaje charakteru. Może sprawić, że to, co zwykłe nagle stanie się intrygujące. Dotąd ukryte w cieniu zabytkowe meble lub przechodzące z pokolenia na pokolenie drobiazgi, zaczną przypominać prawdziwe dzieła sztuki. Wybierając zatem lampy, jakie oferuje dany sklep z oświetleniem, należy zadecydować, jaką rolę przewidujemy dla nich w danym pomieszczeniu.

Światło kierunkowe to oświetlenie precyzyjne, o czym też warto pamiętać. Oznacza to, że zastosujemy je w okolicach biurka, ale i łóżka. Tam, gdzie pracujemy i się uczymy. Blisko łóżka, aby móc poczytać przed snem, ale jednocześnie się nie rozbudzać zbyt jasnym i mocnym światłem.

Oświetlenie dekoracyjne

Obecnie przemyślane i pieczołowicie realizowane aranżacje domowe stawiamy niemalże na równi z funkcjonalnością domowych wnętrz. To zaś sprawia, że szukamy stylu, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Pragniemy charakteru widocznego na każdym kroku. Ozdób, które będą przyciągały uwagę. Jednocześnie nie chcemy bałaganu i chaosu.

Wielu właścicieli domostw stawia na minimalizm, który jest praktyczny, a przy tym może być ciekawy wizualnie. Jak pogodzić tę propozycję z oświetleniem dekoracyjnym? Zamiast wybierać kolejne lampy, które będą tylko ozdabiały, lepiej postawić na konstrukcje spełniające funkcje światła głównego lub analogicznie kierunkowego, ale zwracające na siebie uwagę estetyką. To możliwe!

Dom ma być dla nas azylem i oazą spokoju. Spędzamy w nim bowiem sporo czasu. Liczymy na codzienny komfort, niezależnie od tego, co robimy. Zaplanujmy oświetlenie do każdego pomieszczenia, pamiętając o tym, że bez głównego i kierunkowego się nie obejdzie. Jedynie potrzebę stosowania dekoracyjnego, możemy odłożyć na później.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge