Tworzywa sztuczne zastosowane w ogrodowych meblach a tradycyjne style ogrodnicze

Współczesne przestrzenie wypoczynkowe w ogrodach uległy wielkiej transformacji w stosunku do tych, jakie występowały jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Oprócz tradycyjnych surowców, pojawiły się również nowoczesne tworzywa sztuczne, które szturmem podbijają świat mebli ogrodowych. W czym są one lepsze od innych surowców i dlaczego warto postawić na rozwiązania tego typu?

Nowoczesność vs tradycja

Klasyczne materiały, które znamy od dawna takie, jak drewno, metal i rattan (lub wiklina) cieszą się olbrzymim zainteresowaniem i sympatią użytkowników od dziesięcioleci. Niestety, surowce te mają swoje znaczne ograniczenia. Nie są w pełni odporne na warunki atmosferyczne, a pod wpływem wilgoci i zmiennych temperatur, mogą znacząco tracić na wartości pod względem funkcjonalności, jak i od strony wizualnej. Dodatkowo wymagają nieustannej uwagi oraz ciągłych zabiegów pielęgnacyjnych i impregnacyjnych, aby mogły być wykorzystywane przez dłuższy czas. Oprócz tego w większości przypadków w okresie zimowym należy przechowywać je we wnętrzach, aby nie uległy zniszczeniu.

Inaczej jest z tworzywami sztucznymi. Do najpopularniejszych aktualnie rozwiązań, które stosuje się w meblach ogrodowych, należą produkty wykonane z polipropylenu lub włókien z syntetycznego rattanu (nazywanego powszechnie techno rattanem). W czym tkwi ich przewaga nad tradycyjnymi materiałami?

Przede wszystkim oba warianty są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż wcześniej opisane rozwiązania. Bez najmniejszego uszczerbku na wyglądzie i konstrukcji znoszą znaczne skoki temperatur, nie odkształcają się i nie ulegają odbarwieniom pod wpływem promieni słonecznych. Nie szkodzi im również wilgoć, która jest postrachem właścicieli mebli z naturalnych materiałów.

Nowoczesność a style ogrodnicze

Współczesne ogrody to w pełni spójne stylistyczne przestrzenie, które są traktowane kompleksowo, podobnie jak wnętrza domów. Mówi się nawet niekiedy, że taras lub strefa wypoczynku w ogrodzie, w okresie letnim przejmują wiele z funkcji reprezentacyjnych od salonu.

Jeśli ogród ma stać się letnim pokojem dziennym, musi wyglądać zawsze olśniewająco. Dobrej klasy zestaw meblowy znajduje się niezmiennie w samym centrum zainteresowania. Dlatego też musi być idealnie wkomponowany w ogrodową przestrzeń.

Do jakich styli można zastosować nowoczesne meble z tworzyw sztucznych?

Nowoczesna technologia, dzięki której powstają meble polipropylenowe i techno rattanowe, pozwala na dowolne kształtowanie tworzywa i plecionki, dzięki czemu meble mogą przybierać bardzo różnorodne formy. Metoda wtryskowa daje zresztą zupełną swobodę w kształtowaniu zarówno designu mebla, jak i jego kolorystyki. W ten sposób jeszcze lepiej można wkomponować nowoczesne produkty do nawet najbardziej zachowawczych aranżacji.

Oczywiście najłatwiej zastosować je w ogrody o nowoczesnym charakterze, w których króluje prostota i subtelność form. Meble z tworzyw sztucznych idealnie nadają się do przestrzeni w stylu skandynawskim, japońskim i minimalistycznym, fenomenalnie je uzupełniając i wprowadzając do nich element wygody i komfortu.

Oprócz nowatorskich trendów, obecnie wciąż wielką popularnością cieszą się ogrody w stylu klasycznym, angielskim i śródziemnomorskim. Choć dawniej przyjmowało się, że najlepszym rozwiązaniem w ich przypadku jest zastosowanie w nich klasycznych mebli, współcześni projektanci coraz częściej wprowadzają do tradycyjnych przestrzeni nowoczesne rozwiązania technologiczne, które bądź wtapiają się w otoczenie, dzięki prostej i oszczędnej formie, bądź w przypadku bardziej nowatorskich i odważnych modeli, dają ciekawy efekt kontrastu stylistycznego i urozmaicają ogrodową aranżację.

Reinterpretacja klasyki

Nowoczesne meble często stanowią ciekawą interpretację i nawiązanie do klasycznych wzorów. Widać to zwłaszcza w przypadku rozwiązań ogrodowych, w których dawne techniki i surowce, zostały odtworzone w nowoczesnych tworzywach o lepszych parametrach, do stosowania przez wiele lat.

Warto też pamiętać, że w razie konieczności meble polipropylenowe w całości można również poddać procesowi recyklingu, dbając o środowisko naturalne. Meble ogrodowe z tworzyw sztucznych to świetne i trwałe rozwiązanie, które zadowoli zarówno tradycjonalistów, jak i osoby poszukujące nuty nowoczesności dla swojej przestrzeni.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge