Urządzanie ogrodu – sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć

Przydomowa przestrzeń powinna być estetyczna i funkcjonalna. Planując ją, warto określić sobie jasno cele i konsekwentnie dążyć do ich realizacji. Zaleca się, by urządzanie ogrodu uwzględniało kilka istotnych elementów. Nie może wśród nich zabraknąć dostosowanej do określonych warunków ogrodowej roślinności, funkcjonalnego oświetlenia oraz wygodnych w użytkowaniu i dopasowanych do oczekiwań inwestora mebli. Jak zabrać się za aranżację takiej przestrzeni?

Musimy pamiętać, że jedną z najważniejszych prac, która poprzedza urządzanie ogrodu, jest planowanie. Ogrodowa przestrzeń musi być funkcjonalna, ale też zaspokajać naszą potrzebę obcowania z przyrodą oraz poczucie estetyki. Dla każdego z nas pojęcie te mogą oznaczać coś zupełnie innego. Dla części osób spełnieniem marzeń będzie ogród w tylu rustykalnym, dla innych nowoczesnym, czy japońskim. Dlatego nie ma uniwersalnej instrukcji, która poprowadzi nas za rękę krok po kroku. Jest jednak sporo rzetelnej, branżowej literatury, która może pomóc nakreślić sposób aranżacji przestrzeni w określonym przez inwestora stylu. Warto korzystać też z tematycznych for oraz blogów. Wybierajmy te, które prowadzone są przez ogrodników mających w temacie rzetelną wiedzę oraz doświadczenie.

Urządzanie ogrodu a przestrzeń wypoczynkowa

Jeśli mówimy o ogrodzie, to nie może my nie wspomnieć przy tej okazji o małej architekturze oraz meblach. Aranżując wygodną przestrzeń wypoczynkową poprawiamy funkcjonalność przydomowej przestrzeni i sprawiamy, że przy sprzyjającej pogodzie życie domowników przenosi się do ogrodu. Wspólne spędzanie czasu w ogrodzie stanowi doskonałą okazję do rodzinnych rozmów oraz zacieśniania więzi między pokoleniami. Dlatego warto zaplanować przestrzeń w taki sposób, by dla każdego znalazło się miejsce. Koniecznie ustawmy w niej wygodny fotel dla seniora oraz krzesełko dla maluszka. Jeśli mamy dużą rodzinę albo planujemy przyjmować gości, możemy pokusić się o wprowadzenie do ogrodu większych kompletów mebli wypoczynkowych. Dla dzieci natomiast można przewidzieć strefę zabaw. To może być nieduży plac zabaw oraz ogrodowy domek dla dzieci. Możliwości jest naprawdę wiele.

Ogrodowa roślinność oraz oświetlenie

Urządzanie ogrodu – poza meblami – powinno obejmować roślinność z uwzględnieniem takich gatunków, które najlepiej sprawdzą się w panujących na danej przestrzeni warunkach. Znaczenie ma tutaj rodzaj gleby, wilgotność podłoża, rośliny sąsiadujące oraz nasłonecznienie. Wielu inwestorom zdarza się narzekać na złą kondycję ogrodowych roślin. Wart jednak zapytać, czy sadząc, zwrócili uwagę na wymagania konkretnych gatunków.

Poza roślinnością istotne jest również oświetlenie. Planujemy je odpowiednio wcześnie, by – jeśli nasz projekt to przewiduje – wykonać instalację zewnętrzną. Zewnętrzne oprawy oświetlenie charakteryzują się dużą różnorodnością, dlatego inwestorzy z łatwością dopasują je do konkretnej aranżacji. Alternatywą dla nich mogą dodającego klimatycznego nastroju latarenki i świece.

Urządzenie ogrodu może sprawiać ogromną przyjemność, jeśli robimy to z pasją. Niezwykle istotny jest proces planowania. Bez niego trudno przewidzieć efekt prowadzonych prac.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge