Wnętrze w stylu loft – industrialne trendy ciągle w modzie

Styl industrialny – choć przywędrował do Polski stosunkowo późno – zatrzymał się u nas na dłużej. Wnętrze w stylu loft cieszy się dużym zainteresowaniem i daje inwestorom spore pole do popisu. Możliwość adaptacji starych pofabrycznych pomieszczeń, jak i urządzenia w stylu industrialnym lokali mieszczących się w nowym budownictwie sprawiła, że industrialne trendy stały się dostępne dla ogółu. Istotne jest to, że aranżacje można tworzyć zarówno z wykorzystaniem oryginalnych, pochodzących ze starych fabryk oraz warsztatów elementów, jak i wprowadzając nowe elementy wystroju, które stylistyką nawiązują do wyżej wspomnianych.

Wnętrze w stylu loft jest skromne, minimalistyczne i surowe. Zakłada, że wewnątrz znajdzie się niewielka ilość mebli i dodatków, a te, które w nim zagoszczą, mogą być pokryte rdzą, wykonane z surowego betonu, mieć wgniecenia, zarysowania i ewentualnie inne uszkodzenia. Zatem za co kochamy takie wnętrza i czy rzeczywiście spełniają one oczekiwania osób o wyszukanych gustach?

Wnętrze w stylu loft to przestrzeń

Pamiętajmy, że oryginalne lofty powstają w starych fabrykach, warsztatach itp. Większość z tych obiektów cechuje się wielkopowierzchniowymi pomieszczeniami. Dzięki temu aranżowane wewnątrz mieszkania mogły zyskać otwarty plan. W ten sposób powstawały przestronne powierzchnie mieszkalne. Unikano dzielenia ich przegrodami ściennymi, dzięki czemu strefy o różnych funkcjach wzajemnie się przenikały i sprzyjały swobodnej komunikacji. A zatem wnętrze w stylu loft to salon połączony z kuchnią, a nierzadko także z sypialnią. W innej wersji strefę dzienną może stanowić salon połączony z kuchnią oraz sypialnia, która w naturalny sposób przechodzi w łazienkę.

Tworzeniu przestronnych wnętrz sprzyja też umiar we wprowadzaniu mebli, elementów dekoracyjnych oraz dodatków. Tych w loftowych wnętrzach z założenia nie może być dużo.

Surowe, ale ciepłe wnętrze

Industrialne wnętrza, choć z pozoru wydają się zimne, w rzeczywistości wcale do takich nie należą. Ociepla je wpadające przez duże przeszklenia światło słoneczne. Wieczorem tę rolę przejmują natomiast lampy w stylu industrialnym, gdzie źródło światła nierzadko pozostaje widoczne dla użytkowników. Mogą to być same żarówki zawieszone na kablu owiniętym wokół belki albo zwisające ze stropu. Industrialne oświetlenie to także lampy ”kwoki” albo te o kształcie odwróconej, metalowej misy. Dużą popularnością cieszą się też lampy o betonowym lub metalowym, ażurowym kloszu.

W ocieplaniu wnętrza niemałą rolę odgrywają też zastosowane materiały. Tu należy wspomnieć przede wszystkim o drenie oraz spotykanej w loftach dość często czerwonej cegle.

Industrialnie i (nie)drogo

Warto pamiętać, że urządzenie industrialnego wnętrza – choć w naszym odczuciu może wydawać się kosztowne – nie zawsze wymaga sporej dawki pieniędzy. Wnętrze w stylu loft można stworzyć, korzystając ze starych, niepotrzebnych nikomu elementów wyposażenia. Można ich szukać na strychach, pchlich targach albo u inwestorów, którzy odnawiają stare wnętrza i pozbywają się niepotrzebnych rzeczy.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge