Zakup działki pod budowę domu. Sprawdź, na co zwracać uwagę

Jeśli planujemy budowę domu, jednym z pierwszych kroków, które będziemy musieli wykonać, jest zakup działki. Przemyślana decyzja zapewni satysfakcję z użytkowania nieruchomości i uchroni nas przed wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami.

O czym należy pamiętać, kiedy rozważamy zakup działki pod budowę domu? Przede wszystkim warto na początku określić własne wymagania odnośnie do nieruchomości i nadać im priorytet. Jeśli zależy nam na tym, aby nieruchomość pozwalała na urządzenie większego ogrodu i dawała odrobinę prywatności, musimy określić minimalną powierzchnię, poniżej której nie będziemy decydować się na zakup. Priorytety mogą być różne: określona lokalizacja, sąsiedztwo, nachylenie działki itp. Warto przy tym pamiętać, że im więcej priorytetów, tym trudniej będzie nam spełnić je wszystkie. Poza nimi jest też kilka innych warunków, które wynikają z przepisów prawnych. Jeśli nie uwzględnimy ich na naszej liście, może okazać się, że nie będziemy mogli rozpocząć budowy.

Kryteria, które warto uwzględnić, decydując się na zakup działki

Poza listą priorytetów, którą każdy z nas przygotuje samodzielnie, warto zwrócić uwagę na kilka poniższych aspektów. Choć nie wynikają one z przepisów prawa ani innych dokumentów, mogą w istotny sposób wpłynąć na wygodę użytkowania konkretnej nieruchomości. Jedną z kluczowych kwestii, jest komunikacja publiczna w pobliżu działki. Choć wielu osobom może wydawać się, że posiadając samochód, nie musimy brać tego pod uwagę, trzeba pamiętać, że w przypadku jego awarii, możemy mieć problemy z dojazdem do pracy, a dzieci do szkoły.

Inna kwestia to lokalizacja w pobliżu szkoły, przedszkola i przychodni lekarskiej. Ważna jest też odległość od pobliskich sklepów. Jeśli dom będzie całkowicie od nich oddalony, codzienne zakupy mogą stać się bardzo uciążliwe. Ekspozycja nieruchomości względem kierunków geograficznych też ma istotne znaczenie. Wyobraźmy sobie, że działka będzie nachylona w kierunku północnym lub zacieniona od zachodu oraz południa, przez co przez większą część dnia promienie słoneczne nie będą jej ogrzewać. Czy na pewno chcemy mieszkać w takim miejscu? Poza wymienionymi wyżej kwestiami sprawdźmy, czy do działka ma istniejący dojazd albo, czy będzie można go w łatwy sposób wytyczyć, bez konieczności ustalania służebności przez inne działki.

Kryteria, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy rozpocząć budowę domu

Zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup działki, koniecznie powinniśmy sprawdzić zapisy zawarte w księdze wieczystej nieruchomości. Dowiemy się z niej, kto jest faktycznym właścicielem konkretnej nieruchomości, jaka jest jej powierzchnia oraz, czy istnieją wpisy do hipoteki, lub inne ograniczenia mogące utrudniać jej użytkowanie. Przykładem adnotacji, które powinny zwrócić naszą uwagę, są informacje o służebności przejazdu i przechodu lub służebności przesyłu.

Zanim zdecydujemy się na zakup działki, sprawdźmy też co o obszarze, na którym leży konkretna nieruchomość, mówią zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten znajdziemy we właściwym miejscowo urzędzie gminy lub na jego stronie internetowej. Może się zdarzyć, że na działce, która nas interesuje, nie można prowadzić budowy, bo znajdują się tam miejsca cenne przyrodniczo lub korytarze ekologiczne. Jeśli natomiast dopuszczono możliwość zabudowy nieruchomości, warto sprawdzić w planie, jakie budynki mogą powstawać na tym obszarze i jaki jest dopuszczony sposób jego użytkowania. Jeśli tego nie sprawdzimy, może się zdarzyć, że za rok lub dwa od czasu, kiedy wprowadzimy się do własnego domu, tuż obok powstanie duży budynek wielorodzinny albo zakład przemysłowy.

Zakup działki pod budowę domu to ważna inwestycja. Jej sukces zależy od tego, czy uwzględnimy wszystkie istotne dla nas kryteria oraz zapisy dokumentów, które mogą ograniczać sposób użytkowania nieruchomości.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge