Żarówki LED – dowiedz się więcej przed zakupem

Energooszczędne i wydajne – to tylko dwie zalety żarówek LED, produktów, które zajmują dziś dużą część rynku oświetleniowego. Ich ceny są sporo wyższe niż tradycyjnych odpowiedników, ale w ostatecznym rozrachunku właściciele lamp z tego typu żarówkami, mogą liczyć na obniżenie rachunków za prąd. Co trzeba wiedzieć udając się na zakupy żarówek LED-owych?

Zalety, które rekompensują cenę

Wysoka cena w przypadku żarówek LED absolutnie nie powinna odstraszać. Przede wszystkim dlatego, że są to żarówki, które 80% pobieranego prądu przetwarzają na światło. Tradycyjne żarówki mogą zaoferować odwrotne proporcje. Dobrze zaplanowane oświetlenie LED-ami nawet całego mieszkania czy domu, wszystkich pomieszczeń, przynosi znacznie większy komfort ich użytkowania. Można również liczyć na lepsze efekty wizualne, a z czasem oszczędności, w skali roku dające naprawdę sporą różnicę.

Trwałość żarówek LED-owych jest nawet 10-krotnie większa od halogenów i 25-krotnie większa od tradycyjnych odpowiedników. Żywotność, przy prawidłowej eksploatacji i doborze oświetlenia, to około 50 tysięcy godzin świecenia. Różnica jest ogromna! Co się dzieje z żarówką, która kończy swój żywot? Nie „spala” się tak samo, jak ta zwykła. Nie trzeba martwić się o efekt nagle gasnącego światła, słysząc pomruk zwykłej żarówki, która w ułamku sekundy przestaje świecić. Ta LED-owa oferuje po prostu coraz słabsze światło. Gdy różnica w świeceniu staje się zauważalna, przychodzi czas, by pomyśleć o kupnie nowych żarówek, ale światło wciąż działa.

Diody LED stosowane w żarówkach sprawiają, że taki produkt staje się odporny na wstrząsy i uderzenia. Wnętrze zaś pozbawione rtęci wraz z wymienionymi cechami, wpływa na bezpieczeństwo użytkowania. I choć LED-y nagrzewają się, to jednak w bardzo minimalnym stopniu, a to oznacza wyeliminowanie ryzyka oparzenia w przypadku dotknięcia żarówki, która staje się tylko ciepła.

LED-owe żarówki oferują szeroką paletę kolorystyczną światła, co sprzyja tworzeniu indywidualnych, ciekawych aranżacji we wnętrzach. Przy tym nie emitują szkodliwych promieni UV. To aspekt ważny pod względem ochrony środowiska. Mamy zatem do czynienia z żarówkami, które są ekonomiczne i bezpieczne w użytkowaniu.

Moc i barwa światła

Jeśli żarówki LED-owe, które zagościły w domu nie spełniają naszych oczekiwań, świecą zbyt słabo lub zbyt mocno, a do tego ich żywotność pozostawia wiele do życzenia, najprawdopodobniej ich jakości również można było wiele zarzucić. Do tego dochodzi kwestia właściwej eksploatacji.

W sklepie trzeba zwracać uwagę na wspomnianą jakość, bo na żarówkę LED składają się diody, system zasilania i obudowa. Trzy elementy, które w zależności od wykonania i zastosowanych materiałów, przynoszą pożądane efekty lub też nie. Wysokiej jakości żarówki LED-owe powinny posiadać metalową obudowę, która dobrze pochłania ciepło i nie wpływa na skrócenie żywotności.

Nie można zapominać o mocy i barwie światła emitowanego, a także kącie jego padania. Moc w przypadku tradycyjnych żarówek podawana jest w watach. Żarówki LED-owe należy z kolei wybierać szukając informacji o lumenach, które określają jasność diody LED. Im więcej lumenów, tym większa jasność.

Barwa światła ma znaczenie dla funkcji danego pomieszczenia. W sypialniach czy salonach niezbędna jest barwa ciepła, która odpowiada za przytulną atmosferę. W miejscach, w których czas spędzamy na nauce i pracy, barwa światła powinna być zimna, bo sprzyja koncentracji. O barwie informuje wskaźnik Kelvinów (K). 3000 K to barwa ciepła, 4000 K to barwa dzienna/naturalna, natomiast 6000 K określa barwę zimną, czyli światło białe, księżycowe.

Kąt świecenia ma znaczenie dla obszaru, który zostaje równomiernie oświetlony. Żarówki LED-owe oferujące kąt świecenia na poziomie około 35° nadają się do oświetlenia małych fragmentów przestrzeni, na przykład dekoracji. Kąt świecenia wynoszący 120° jest w stanie wyraziście rozjaśnić duże pomieszczenie. Najdroższa opcja to żarówki o kącie świecenia 360°, jednak w tym wypadku można liczyć na maksymalne rozświetlenie.

Kilka wskazówek, znajomość parametrów i stosowanie się do zaleceń producenta zawartych na opakowaniach żarówek LED-owych, sprzyja tworzeniu komfortowych, funkcjonalnych i estetycznych wnętrz. Do tego niższe rachunki za prąd, bezpieczeństwo użytkowania oświetlenia, czyli to, na czym najbardziej nam zależy.

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge