Żyrandol – modny i praktyczny sposób na oświetlenie do domu

Istnieją typy lamp, które nieustannie utrzymują się w bieżących trendach. Niektóre z nich wpisują się wręcz we wszystkie tendencje, przybierając coraz bardziej zróżnicowane formy. Takie właśnie są żyrandole. Bez nich nie może się obyć w zasadzie żadne modne wnętrze. Jakie są nowoczesne żyrandole? Czy zawsze muszą być niesamowicie dekoracyjne i bogate? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Żyrandol – kolejny wielki powrót mody na duże lampy wiszące

Moda na żyrandole w domach powraca co jakiś czas niczym prawdziwy bumerang. Triumfy święciły kilkadziesiąt lat temu, później stopniowo z nich rezygnowano na rzecz zdecydowanie prostszych rozwiązań oświetleniowych. Cały czas były jednak obecne i montowano je w klasycznych aranżacjach.

W zeszłym roku powróciły jednak, razem z modą na duże i okazałe lampy wiszące. Zdaje się, że tym razem pozostaną z nami na dłużej.

Dzieje żyrandoli tak naprawdę są nawet dłuższe niż historia odkrycia i wykorzystania przez człowieka elektryczności. Pierwotnie konstrukcje tego typu pojawiały się w średniowieczu na dworach możnowładców oraz w kościołach. Przyjmowały wówczas formę drewnianego krzyża, na którym umieszczano świece.

Gdy pojawiła się elektryczność, świece stopniowo zaczęły oddawać jej pole, a rozbudowane żyrandole zagościły na dobre w modnych wnętrzach. Z czasem ich konstrukcja stawała się coraz bardziej rozbudowana. Ich podstawą była metalowa konstrukcja z pięknie profilowanymi ramionami, ozdobionymi dużą ilością kryształków, które odbijając światło pozwalały uzyskać szczególnie dekoracyjne efekty wizualne.

A jakie są współczesne żyrandole?

Nowoczesny żyrandol – odstępstwa od tradycji

Nowoczesne żyrandole często jednak odchodzą od tego kanonu. Coraz chętniej projektanci szukają nietypowych rozwiązań, których kształt nie ma tak naprawdę zbyt wiele wspólnego z tym, co zwykliśmy kojarzyć z żyrandolem.

Lampy wiszące przyjmują zatem formę przestrzennych geometrycznych konstrukcji lub mocno awangardowych koncepcji. Chętnie sięga się także po nietypowe materiały, które do tej pory raczej nie pojawiały się w tego typu produktach oświetleniowych. Tradycyjny metal i szkło niejednokrotnie bywają zastępowane przez tkaniny, tworzywa sztuczne lub drewno, co ewentualnie można nazwać powrotem do źródeł tej konstrukcji.

Żyrandol do domowych wnętrz – gdzie go umieścić?

Żyrandole najczęściej kojarzą się z dużymi przestrzeniami oraz wielkimi pomieszczeniami rekreacyjnymi w domach. Najchętniej od lat wprowadzało się je w salonie lub nad stołem w jadalni. To jednak nie wszystkie opcje, które proponują współcześnie dekoratorzy wnętrz.

Mocne zróżnicowanie produktów na rynku sprawia, że możemy obecnie znaleźć żyrandole w rozmaitych rozmiarach. Pojawiają się nawet niewielkie formy, które bez trudu zamontujemy nawet w niewielkim salonie.

Gdzie jeszcze można zamontować żyrandol? Projektanci i architekci rekomendują rozmaite, niekiedy mocno awangardowe podejście do tego typu lamp. Oczywiście, salon i jadalnia pozostają główną przestrzenią, w której duża i okazała lampa wisząca to wręcz konieczność.

Oprócz nich żyrandole wychodzą też poza salony. Chętnie umieszcza się je w sypialniach, w których pomagają budować przyjemny i przytulny nastrój. Niekiedy lampy tego typu sprawdzają się nawet na klatkach schodowych oraz w przedpokojach. W ich przypadku należy jedynie zadbać o to, żeby znalazły się poza wyznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, aby nie utrudniać przemieszczania się. Jeśli jednak o to zadbamy, potrafią stać się główną ozdobą, świetnie wpisującą się w te często zapomniane przestrzenie.

Choć dla wielu osób może się to wydawać dziwne, niektórzy projektanci znajdują miejsce dla żyrandoli nawet w nowoczesnych łazienkach. Oczywiście trzeba wybrać lampy o wysokim współczynniku ochrony IP, aby mogły bezpiecznie funkcjonować w warunkach podwyższonej wilgotności.

Lampa do zadań specjalnych

Żyrandole sprawdzają się jako oświetlenie główne lub strefowe. Pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się oraz stają się często głównym akcentem dekoracyjnym we wnętrzach. Można je znaleźć w aranżacjach klasycznych, minimalistycznych, a także w stylu glamour. Bez trudu udaje się wybrać modele do rozległych wnętrz, jak i do małych mieszkań.

Warto zatem skorzystać z tego bogactwa i znaleźć żyrandol zbudowany na miarę naszych potrzeb. A Wy, jaki żyrandol wybralibyście dla siebie?

Artykuł powstał przy współpracy z

Udostepnianie:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

CommentLuv badge